christmas-tree-4679463_640

Jedle jako dokonalá ozdoba vaší zahrady

Každá správná zahrada by měla disponovat nejen stylovým vybavením, ale také dostatkem zeleně a okrasných stromů, které v nejlepším případě vydrží v nezměněném stavu po celý rok. Mezi jehličnatými stromky pak jasně dominuje především jedle, jíž mnohé generace před námi považovaly za posvátnou dřevinu. Imponovala jim zejména její vitalita a právě ona celoroční krása. Na trhu se navíc nachází pestrá škála druhů, které vám skvěle poslouží pro konkrétní účely.

Vysoké i menší jedle pro vaši zahradu

V českých lesích jedle dosahují až čtyřicetimetrové výšky, což pro účely zahrady zřejmě není tím pravým ořechovým. Proto ovšem existují speciálně vyšlechtěné druhy, které na dlouhé cestě krásu rozhodně neztratily. Výběr stromku samozřejmě závisí hlavně na charakteru zahrady a také na finálním umístění. Jedle je totiž na rozdíl od smrku poměrně náročná na prostředí a přírodní podmínky. Nevede se jí ve špinavém ovzduší a proto není vhodným stromkem do průmyslových oblastí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedle má vysoké nároky i na půdu

Vyžaduje hlubokou a přiměřeně vlhkou půdu plnou živin a nerozumí si s neustálým pražením slunce. Ani ve větrných polohách se jí příliš dařit nebude. Nejlépe se cítí na stinných místech obrácených k severu. Pokud však nemůžete její nároky dokonale splnit, zkuste štěstí s jedlí ojíněnou, která všem výše zmíněným vlivům odolává podstatně lépe a upoutá vás svým modro-stříbrným zbarvením, jímž se podobá oblíbeným stříbrným smrkům.

Jedle se hodí kombinovat například se zelenými křovinami či skupinkou vyšších trvalek. Neztratí se ani v kombinaci s ostatními okrasnými dřevinami, jako je borovice nebo tis.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *