Ekomplex

Je výhodnější vytápění plynem, nebo elektřinou?

Přestože venkovní teploty připomínají tropy, léto pomine a opět budeme řešit ceny energií. Pokud se nemůžete rozhodnout mezi plynem a elektřinou, mohlo by vám pomoct následující informace. Přinášíme je pro vás společně s plynaři a topenáři z řemeslnického cechu EKOMPLEX. Je levnější plyn, nebo elektřina?

Topenáři Hradec Králové upozorňují, že cena elektřiny je výrazně vyšší než cena zemního plynu. Na druhou stranu ale netvrdí, že topení plynem je za všech okolností výhodnější. V praxi hrají roli různé faktory – především pořizovací cena technologií a návratnost investice. Pro starší a energeticky náročnější dům je vhodné jiné vytápění než do pasivní či nízkoenergetické novostavby.

Topení elektřinou

Jednoznačnou nevýhodou elektřiny je vysoká cena, která navíc průběžně roste. K výhodám patří dostupnost. Elektřina je k mání i v lokalitách, kde se ještě plynovody nedostaly. Podstatná je také cena akumulačních kamen a elektrických přímotopů – je nižší než cena plynového kotle. Uživatelé elektřiny mohou využívat dvoutarifní sazbu, takže ušetří také na běžném provozu domácnosti a nikoliv jen za topení. Ekomplex

Zdroj obrázku: topeni-topenari.eu

Topení plynem

Přestože zdražuje i plyn, stále je podstatně levnější než elektřina. K dalším pozitivům plynu patří minimální produkce škodlivin, což potěší každého, kdo bere ohledy na životní prostředí. Plynaři České Budějovice podotýkají, že regulace výkonu topení je plyn plně srovnatelný s elektřinou. Nevýhodou jsou vysoké počáteční náklady, které zahrnují pořízení kotle a radiátorů, vybudování rozvodů a komína. Do průběžných nákladů je třeba zahrnout také pravidelnou údržbu kotle a návštěvy revizního technika.

 Ekomplex

Zdroj obrázku: topeni-topenari.eu

Jak se rozhodnout?

Rozhodnutí není jednoduché. Přestože se topení plynem jeví jako levnější, je třeba zvážit návratnost investice. Proto není od věci konzultace s odborníkem. Rozhodnete-li se pro plyn, pak vám s výběrem plynového kotle rádi pomůžou plynaři Hradec Králové z EKOMPLEXu.

Zdroj náhledového obrázku: topeni-topenari.eu

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. Richard Odpovědět

    Osobně se domnívám, jestliže je ta možnost topit plynem a pod barákem mi vede plynovod, tak mi přijde nesmysl barák jako hrad vytápět elektřinou. Kotel a radiátory neobměňuji každý rok, takže se určitě přikláním k variantě, kdy zainvestuji více na začátku a pak i díky dobře zvolenému levnému dodavateli (u nás Xenergie) platíme za plyn rozumné sumy a elektřinu máme pouze na vaření a svícení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *