Jaký vyžaduje tepelná izolace polystyren

Tepelná izolace je pro každý dům velmi důležitá a není možné se bez ní obejít v případě, že chcete ušetřit peníze za vytápění interiéru. V současné době tepelná izolace rozhodně může hrát velmi důležitou roli i z hlediska odhlučnění a dalších parametrů, jimiž se bude moci konkrétní dům pochlubit. Je tak ryze jen na konkrétním staviteli, pro jaký typ izolace se rozhodne. Podívejme se na polystyren, který se standardně na izolaci domu používá. Polystyren je možné kupit v celé řadě variant, a tak stojí zato se na něj soustředit.

Fasádní polystyren na zateplení nosných zdí

Jestliže potřebujete zateplení fasády domu, pak je ideální klasický fasádní polystyren. Tento zateplovací polystyren je zapotřebí volit v požadované šířce. Ta je závislá především na celkové šířce zdiva. Pokud tedy stavíte třeba z cihlových bloků o šířce 36 cm, pak by vám měla stačit šířka polystyrenu pouhých 10 cm. Jinak je ale logicky k dostání fasádní polystyren i v mnohem širším provedení než třeba polystyren podlahový. Délka a rozměry polystyrenových bloků jsou konstantní. Řezání polystyrenu na přesné tvary by tak nemělo být problémem.

Podlahový polystyren je většinou tenčí

Jestliže budete momentálně řešit lité podlahy, pak bude zapotřebí podlahový polystyren. Výroba podlahového polystyrenu se nemusí oproti fasádnímu nijak lišit. Jedná se ovšem o polystyren, který je poněkud tenčí. Jeho šířku je zapotřebí volit s ohledem na celkovou výšku podlahové plochy a potažmo i celou světlou výšku místnosti. Počítat je třeba i s tím, že prostor zabere i tepelná izolace potrubí, jež je v podlaze integrováno.

Tepelná izolace střechy a stropu

Pokud se rozhodnete pro izolování stropů a tepleno izolaci střechy, pak určitě stojí zato koupit přímo polystyren na střechy anebo na strop. Stejně tak je tomu i u zateplení soklu. Tady je ideální polystyren soklový anebo tvrzený polystyren. Mnohdy se pozná, podle toho, že se jedná o polystyren šedý. Mnohdy se na zateplení stropů používá i drcený polystyren. Z toho bude ale spousta odřezků a prachu.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.