01_okurky

Jakou zeleninu sázet v průběhu června

Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy majitelé zahrad především sklízejí plody své celoroční práce. Kromě toho, že v tomto období mohou na zahradě relaxovat a trávit příjemný čas s přáteli i rodinou, na stromech a v záhonech se objevuje většina plodů. Práce na zahradě se ale ani v červnu nemusí omezovat jen na sekání trávy. I v tomto měsíci lze sázet některé druhy zeleniny tak, aby bylo na podzim možné sklidit její chutné a zdravé části. Kterých konkrétních druhů zeleniny se to tento postup týká?

Brambory

První plodinou kterou je možné vysazovat v průběhu června, jsou brambory. Tato rostlina tvoří v naší kuchyni poměrně hojně používaný prvek, takže jich není nikdy dost. Záleží na konkrétní odrůdě, ale lze nalézt takové, pro které je vysázení v červnu a sklizeň na podzim standardním životním cyklem. Ja ale třeba počítat s tím, že letní teploty jsou leckdy opravdu vysoké, takže brambory musí mít dostatek vláhy.

Mrkev

S dobou zrání nějakých 120 dní (u některých druhů ještě o dost méně) je i mrkev vhodným adeptem na červnovou výsadbu. Před zimou se zásoba na vitamíny bohaté mrkve nepochybně hodí.

01_mrkev

Foto: Pixabay

Hrášek a fazole

I luštěniny lze v červnu na zahrádce vysadit. Na pěstování se nejedná o nikterak náročné plodiny. Jedinou komplikaci mohou představovat nízké ranní teploty, které se objeví s přicházejícím podzimem. Je proto potřeba luštěniny vysázet opavdu nejpozději začátkem června. V opačném případě pravděpodobně nestihnete sklidit do příchodu prvních ranních mrazíků, které mohou úrodu zničit.

Okurky

Okurky jsou letní klasikou. Zrají velmi rychle a sklízet můžete několikrát do roka. Okurky jsou navíc schopné přežít i chladná zářijová a říjnová rána. Okurky jsou zkrátka sázkou na jistotu. To samé potom platí i pro cukety.

Je tedy patrné, že i v první části léta je na zahrádce co dělat, odměnou bude potom dobrá a zdravá zelenina, která vám před zimou dodá tolik potřebné vitamíny.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *