Jak docílit bezodpadové domácnosti

Příroda

Stále častější je přístup některých domácností, který tkví v tom, mít co nejméně odpadu. Cílem je úplně bezodpadová domácnost. Někomu se to daří, někomu ne úplně ideálně. My se dnes podíváme na triky, které při aplikace bezodpadové filosofie vedení domácnosti, mohou pomoci minimalizaci odpadů. Pojďme na to!

Odmítněte některé produkty

Pokud chcete opravdu minimalizovat odpad, který produkuje vaše domácnost, pak je prvním krokem určitě odmítnout určité produkty, které nejsou slučitelné s bezodpadovým životním stylem. Řeč je zejména o jednorázových výrobcích. Chcete-li minimalizovat produkci odpadu na minimum, pak je toto nejlepší krok ja začít. Tyto jednorázové produkty jsou často nabízeny zdarma. Například zbytné obaly, ubrousky, brčka, příbory a podobně. Pokud tedy daný produkt nepotřebujete, nenoste jej ani domů.

Nahraďte jednorázové produkty

Jednorázové výrobky poté nahraďte nástroji a jinými produkty na více použití. V dnešní době je například již zcela normální mít jeden nebo několik kelímků na kávu, které si kupujete v kavárnách. Necháte si kávu připravit do vašeho kelímku, který poté doma umyjete a použijete jiný den znovu. Dále může jít například o igelitové sáčky. V dnešní době se dají sehnat tkané vzdušné pytlíky, které si vezmete do obchodu a vezmete do nich například pečivo nebo ovoce se zeleninou. Prostě cokoli, co byste za jiných okolností při nákupu dali do jednorázového plastového sáčku.

Recyklace

Dalším krokem, který je u nás již téměř samozřejmostí, je recyklace odpadu. Filosofie bezodpadové domácnosti totiž nabádá k recyklaci, avšak až toho odpadu, který nemůžete již smysluplně použít. Jde totiž již o konečný odpad, který produkuje domácnost. Recyklujte tedy jen takové věci, které použijete a již je nemůžete použít znovu.

Foto: Pixabay

Domácí kompostování

Pokud nechcete opravdu vyhazovat zbytečně moc odpadu, pak vás může zaujmout také domácí kompostování. Kompost na zahradě zná asi každý. Lze však také kompostovat přímo v bytě. Odpad, který vyprodukujete během normálního života v domácnosti. Máte-li tedy jakýkoli rostlinný nebo jiný odpad, který je způsobilý ke kompostování, nevyhazujte jej, ale kompostujte. Dnes již seženete mnoho i designových kompostérů do bytu.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.