Jaké spotřebiče spotřebovávají nejvíce energie? Bude se divit

elektroměr

Neustále strmě rostoucí ceny energií nás mohou připravit o nemalé peníze. Ty se samozřejmě úzce dotýkají spotřeby domácích spotřebičů. I přesto, že řada spotřebičů patří mezi ty, které využívají nejnovější technologie s úspornými režimy, jsou pro mnoho domácností cenově nedosažitelné. Často proto lidé používají i ty, které již za dlouhá léta něco pamatují. Staré spotřebiče přitom patří mezi největší žrouty spotřeby elektřiny.

Nové spotřebiče jsou lepší než staré

Při výběru domácích spotřebičů je potřeba koukat i na energetické štítky, podle kterých jednoduše poznáte, jakou lze očekávat spotřebu energie. Rozdělení je logické, třída A je tou nejúspornější. Spotřebiče se špičkovou energetickou třídou šetří nejen vaše úspory, ale jsou současně šetrné i k životnímu prostředí. S nimi vás nepřekvapí složenky s vyúčtováním záloh.

pračka

Foto: Pixabay

Nejde jen o energetický štítek

Mezi spotřebiče, které využíváte nejčastěji patří rozhodně lednice, pračka nebo žehlička. Nejde ale vždy jen o to, mít doma prvotřídní a nejmodernější kousky. Například u lednice bude rozhodující kromě třídy energetické náročnosti třeba těsnění, které by pro udržení spotřeby energie na uzdě mělo být vždy v dobrém stavu. Pokud těsnění nedoléhá, je nutné počítat s větší spotřebou energie. K lednici je vždy dobré přistupovat i s tím, že nefunguje podobně jako výkladní skříň, do které můžete neustále nahlížet.

Úsporné by mělo být především chování

Podobné je to i pračky. Pračky, které lze během zimního období využívat i k sušení prádla, ocení jistě každá domácnost. Sušičky jsou ale největší žrouti vaší energie, které vám často velmi rychle proluftují váš účet. Nejúspornější budou opět ty, které jsou označeny třídou A, ale pokud je to možné, prádlo klidně nechte raději uschnout venku.

Chovejte se ke svým spotřebičům vždy úsporně, využívejte jejich výkonu jen tehdy, pokud to skutečně potřebujete. Například z televizních obrazovek nedělejte divadelní kulisu apod. Žehličku nenechte po vyžehlení prádla dlouho stát v zásuvce apod. Energiemi je v současné době nutné opravdu výrazně šetřit.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/setreni-energii-30000127.html

https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/spotrebice-spotrebovavajici-nejvice-energie

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.