Jaké květiny si vybrat na balkon

balkon

Balkony, které přetékají barevnými květy, ozdobou každého domu a chloubou každého pěstitele. Květiny na balkoně lze pěstovat od brzkého jara, tedy v době, kdy nejsou v noci mrazy. Záplavy barevných květin však vyžadují péči. Stejně důležité je také vybrat si ty správné květiny.

Co balkonové květiny potřebují?

Pro výsadbu květin v brzkých jarních dnech je nejvhodnější zasklený balkon s posuvnými dveřmi, který chrání květiny před přívalem studeného vzduchu či větru. Nízké teploty, které v té době převládají především v nočních a ranních hodinách, jsou pro růst květin nevhodné, zpomalují jejich růst, ale také poškozují samotné kořeny květin.

Pokud je zkraje jara během noci ještě chladno, je lepší dávat květiny na noc dovnitř. Kvetoucí rostliny potřebují mimo jiné i dostatek světla, zeminu bohatou na živiny a v době slunečního svitu i dostatek vody. Přímé sluneční paprsky nejsou příliš vhodné, alespoň pro většinu rostlin.

květiny

Foto: Pixabay

Jaké květiny vybrat

Nejčastější volbou pro pěstování barevných květů jsou pelargonie. Jedná se o rod jednoletých a vytrvalých rostlin, které nevyžadují příliš pozornosti a jsou tak vhodné i pro začínající pěstitele. Pelargonie, také někdy nazývané muškáty, zdobí ve velkém svými bohatými, barevnými květy naše balkony. Jsou velice dekorativní a svými pestrými barvami snadno zaujmou. Na balkoně velmi dobře prospívají, protože nejsou náchylné na poškození škůdci, ani na nemocemi. Jsou velmi odolné, a to i v době kdy je občas zapomenete zalít.

Velmi elegantní rostlinou, které se k muškátům velmi dobře hodí, je verbena. Svým vzrůstem připomíná pelargonie. Nároky na pěstování jsou podobné jako u muškátů. Pokud máte na balkoně dostatek světla i slunečního svitu, bude se vám nejspíše hodit i lilek jasmínokvětý, který dobře roste po celou sezonu. Zaplaví vás bohatou nadílkou bílých květů, které se spustí díky dlouhým výhonkům i přes okraj vašeho balkonu.

Největší pýchu ale budete cítit na bohaté květenství, které skrývá pnoucí kráska jménem milion bells, která vás ohromí množstvím barevných květů, které připomínají petůnie. Tato květina vyžaduje bohatou zálivku a výživu. Je také silně ohrožena savými škůdci jako je například sviluška.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-70688-jake-kvetiny-si-dat-na-balkon

 https://www.floranazahrade.cz/kvetiny-pro-kazdy-balkon/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.