Jaké druhy kůže se používají v nábytkářství

Sedacka

Mít doma nábytek potažený pravou kůží je známkou luxusu. Pod pojmem kůže se ale může skrývat leccos. Kromě skutečné kůže získané ze zvířat se může zákazník setkat s pojmy jako ekokůže, koženka či třeba štípenka. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak se v nich vyznat. Ještě důležitější je potom znát rozdíly mezi těmito produkty, jejich výhody a nevýhody.

Pravá kůže

Pravá kůže je přírodní materiál, ze kterého se vyrábí spousta užitečných věcí, ne vždy se ale jedná o pravou kůži. Ta pravá kůže se získává ze zvířat, především z tura domácího. Právě hovězí kůže je ve výrobě tou nejčastější. Pravá kůže může být samozřejmě velmi drahá, zvláště pochází-li z mladých zvířat. Někdy lze sehnat i kůži vyráběnou z nevyužitých zbytků, které se do sebe pospojí. Taková kůže prodávaná (často pod názvem regenerovaná) je potom levnější.

Kromě kůže ze savců se občas používá i plazí kůže. Ta ale není zrovna levnou záležitostí, navíc se spíše než na nábytek používá na boty nebo kabelky. Na pořízení takové kabelky z krokodýlí kůže si budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Na druhou stranu bude kabelka tak kvalitní, že vydrží i po několik generací.

Kožený nábytek

Foto: Pixabay

Co je štípenka?

Tzv. štípenka vzniká při seříznutí kůže na menší tloušťku. Vzhledem k tomu, že je tenčí, je štípenka méně odolná a častěji praská. Proto se na ní většinou nanáší vrstva laku, která jí přidává dodatečnou ochranu.

Co je ekokůže?

Dalším druhem kůže je tzv. ekokůže. Ta nese sice vznešený název, ale s pravou kůží již nemá nic společného. Ekokůže je pouhá náhražka pravé kůže. Vzhledově i na dotek je k nerozeznání od té pravé. Syntetická ekokůže je většinou vyrobena z polyuretanu a spodní část tvoří bavlněný úplet. Umělá kůže je levná a snadno udržitelná. Taková kůže však není příliš odolná proti oděru. Ekologičnost ekokůže spočívá v tom, že se kvůli její výrobě nemusí vybíjet stáda skotu. A to je samozřejmě pádný argument k tomu, rozhodnout se pro ekokůži.

Koženka

Další možností náhražky kůže, která má opravdu dlouhou tradici, je koženka. Ta je charakterizována použitím PVC coby hlavního materiálu pro výrobu. Díky tomu má oproti ekokůže z polyesteru jednu velkou nevýhodu: neprodyšnost. Na druhou stranu se velmi dobře udržuje a je cenově nejpřijatelnější. Co se vzhledu týče, dnes je již i koženka vzhledově na velmi vysoké úrovni.

Zdroj informací: http://www.nabytek-abc.cz/kuze-a-jeji-druhy

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.