Jaké dřevo si můžete přinést domů z lesa? Určitě ne jakékoli

oheň

V době energetické krize svádí mnoho domácností možnost nakládat v lese dřevěná polínka na přívěs auta (ideálně ve velkém) a odvézt si je domů. Tak jednoduché to ale rozhodně není. Pro sběr dřeva v lese existují jasně daná pravidla. Jaká?

Odvoz dřeva? Zapomeňte

Pro začátek se hodí zmínit, že celá otázka vožení dřeva z lesa je vlastně pouze akademická. Z hlediska zákona to totiž není vůbec možné. Na otop z lesa je možné si vzít jen klestí, nikoliv dřevo. Ne všichni však tento zákon, který říká, že dřevo se z cizího lesa bez svolení vyvážet nesmí, znají.

Rozhodně není dovoleno brát si vše, co najdete. Státní či soukromý les je majetek, a proto je nutné se v lese chovat jako na návštěvě. Už vůbec není dovoleno si bezhlavě uříznout strom pro svoje potřeby.

kamna

Foto: Pixabay

Co je to klestí?

 S ohledem na výše uvedené je tedy třeba si ujasnit, co je to ono zmíněné klestí: spadané větve, které mají průměr do sedmi centimetrů a méně se považují za klestí. Všechny je proto lze využít k topení, a stejně tak si z lesa můžete odnést popadanou kůru ze stromů.

Takovou březovou kůru, která nejlépe hoří, snadno využijete k podpalu a nemusíte kupovat podpalovače. Sběru klestí je ovšem nutné se vyhnout v místech jako je například obora, lesní školka anebo chráněná krajinná oblast apod. Tam má totiž i klestí své další využití a nelze jej sbírat.

Klestí by se v žádném případě nemělo vynášet ve velkém, a už vůbec by se nemělo dále prodávat jako palivový materiál na podpal ohně. Jednoduše řečeno, za trochu klestí na zádech a pro vlastní potřebu vás popotahovat nikdo nebude, ale o nic víc se raději nepokoušejte.

Ještě lepší cestou je zeptat se přímo majitele lesa. Ten vám pravděpodobně sběr klestí zakazovat nebude. Ale i někteří soukromí majitelé lesa svým dřevem topí, proto je dobré se na větší objem otopu nejdříve zeptat.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/na-otop-si-v-lese-muzeme-nasbirat-klesti-nikoli-drivi-tak-pravi-zakon-31351.html

https://www.dtest.cz/clanek-9755/noseni-drivi-z-lesa-ma-sva-pravidla

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.