Češi přišli na levné praní. Opravdu nic složitého

Pračka s bočním plněním

V tomto ročním období všichni hledáme způsoby, jak ušetřit peníze, a saháme do každého koutu našeho každodenního života. Jakmile najdeme způsoby, jak ušetřit peníze za vytápění v domácnosti, přicházejí na řadu další věci, například praní.

Praní při nižších teplotách

Největší rezervy ve vodě i životním prostředí samozřejmě přinese praní při nižších teplotách. Ne všechny oděvy by se měly prát při vysokých teplotách – zejména lůžkoviny, látkové pleny nebo šaty se silnými skvrnami vyžadují vyšší teploty. Oděvy by se měly prát při 40 °C, ale na jemný program, aby se zejména kvalitní materiály nepoškodily.

V zásadě se takto vyplatí prát sportovní šaty nasáklé potem (které pravidelně vyžadují speciální program). Všechny ostatní šaty, které běžně nosíme, lze bez problémů prát na 30 °C. Ušetříte tak část spotřeby. Ujistěte se, že máte čisticí prostředek vhodný pro praní při nižších teplotách.

Předpírání oblečení

Abyste mohli šaty prát při nižších teplotách, vyplatí se některé věci předpírat. V podstatě napusťte trochu teplé vody do dřezu, přidejte vhodný čisticí prostředek nebo mýdlo a nechte skvrny na určitou dobu odmočit. V tu chvíli budete moci takové šaty bez problémů vyprat do 30.

Nepoužívejte pračku napůl prázdnou

Pračka spotřebuje na jeden program stejnou sumu energie a vody – to znamená, že plýtváte penězi v případě, že ji spustíte napůl prázdnou. Proto se ujistěte, že pračku před zapnutím skutečně naplníte. Zároveň byste měli zvážit, zda byste měli prát opravdu všechno. Kalhoty, bundy, svetry, mikiny je třeba prát po několika nošeních (pokud nejsou jednoznačně zašpiněné), stejně jako trička, svetry nebo sukně není třeba prát po každém nošení, ale pouze je vyvěste a vyvětrejte – jednou, dvakrát, v některých případech třikrát.

Vynechejte sušičku

Věšení prádla
Foto: Pixabay

Samozřejmě ušetříte část energie v případě, že po každém praní nebudete šaty sušit v bubnové sušičce. Klidně je můžete pověsit na věšák nebo je vytáhnout na šňůru na převisu. Samozřejmě je nemůžeme dát ven v zimě nebo v hrozném podnebí a v malých vycpávkách je problém objevit věšák. Ale přinejmenším se snažte omezit sušení v sušičce – a šaty sušte venku a v sušičce mimořádně(hlavně v zimě).

Zdroje info: aazdravi.cz, dtest.cz

Náhledové foto: Pixabay