lumber-84678_640

Jaké dřevo se hodí pro vytápění domácnosti

Topná sezóna sice pomalu chýlí ke konci, nicméně někteří lidé si již dnes dělají zásoby otopu na příští rok, aby byli v případě náhlého příchodu studené fronty na dokonale připraveni. Topení dřevem je v mnoha ohledech výhodné, zvláště pokud si můžete dovolit brát materiál v soukromém lese nebo za hubičku od vedení města. Najít ovšem kvalitní topný materiál, to může být oříšek. Dřevem s jakými vlastnostmi se nejvíce vyplatí topit? Na to se záhy podíváme.

Tvrdé dřevo hoří pomaleji, jehličnany raději ne

Pro topení v krbových kamnech je vhodné zvolit tvrdé dřevo, nejlépe pak z ovocných stromů. To díky své struktuře mnohem déle vydrží a jelikož zanechává velké množství uhlíků, udržíte domácnost dokonale vyhřátou po dobu několika hodin, aniž by bylo nutné přikládat pod kotel. Samozřejmě musíte mít na paměti, že pro podpal se na druhou stranu takové dřevo opravdu nehodí. Do krbu tedy nejprve použijte dřevo z lípy, kaštanu nebo vrby. To se spaluje poměrně rychle a pomůže vám v začátcích živit plamen.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jakému druhu dřevin byste se naopak měli raději vyhnout? Příliš se nedoporučuje materiál z jehličnatých stromů, jelikož se špatně dělí na části, rychle hoří a vzniká z něj hodně odpadu. Ten je pak potřeba častěji vynášet, nehledě na to, že dochází k rychlejšímu zanášení komína. Vyvarujte se také chemicky upravenému dřevu například ze zbytků latí.

Příprava v těchto měsících rozhodně není na škodu

Jak už jsme předeslali v úvodní pasáži, tak hodně lidí začíná s přípravou dřeva na zimu již v těchto měsících. A dělají dobře. Proč? Dřevo totiž musí před uložením do kůlny nechat dobře proschnout, jinak hrozí jeho znehodnocení od škůdců, plísní či prostý fakt, že při zapálení v kamnech nebude hořet.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *