Jaká je ideální teplota zahradní vířivky

01_virivka

Zahradní vířivky představují čím dál tím populárnější alternativu k velkým bazénům. Nejde sice o přímou vzájemnou konkurenci, neboť obě zařízení představují každé trochu jiný typ komfortu a relaxace, přesto má jen málokdo na zahradě jak bazén, tak vířivku. Lidé se většinu rozhodují mezi těmito zařízeními podle toho, co je jim bližší (existují samozřejmě i specifická řešení kombinující obé, je však třeba počítat s výrazně vyšší cenovkou). Jednou z charakteristik vířivky je i fakt, že slouží jak terapeutický nástroj a její využívání se může pozitivně podepsat na vašem zdraví. V takovém případě je ale třeba vířivku také správně používat. A nejdůležitějším parametrem je samozřejmě teplota vody.

Vířivka a voda v ní

Prvním předpokladem kvalitního odpočinku ve vířivce je čistá voda. Bez ohledu na to, zda máte vířivku pevnou nebo v dnešní době populární nafukovací, při celoročním používání je třeba alespoň třikrát ročně vyměnit vodu a používat dezinfekční a čistící prostředky určené přímo pro vířivky. Zapomínat nesmíte ani na pravidelné čištění filtrů. Pamatujte, že právě filtrům ulevíte tím, že se pokaždé před vstupem do vířivky osprchujete, čímž ze sebe smyjete opalovací krémy, make-up apod. Filtr se tak bude zanášet pomaleji.

02_virivka

Foto: Pixabay

A ideální teplota?

Ideální teplota vody ve vířivce se řídí účelem, pro který jí používáte. V parném létě budete po vířivce pravděpodobně chtít především to, aby vám do jisté míry nahradila bazén a osvěžila vás. Teplotu proto v tomto období nastavte na nějakých 25-28°C.

Ovšem ve chvíli, kdy budete po vířivce chtít klasickou relaxaci a uvolnění, tj. hydromasáž začne být stejně důležitá jako osvěžení (typicky v pozním létě, kdy již večery začínají být chladnější, a dále), je na čase teplotu vody zvýšit. V souladu s obecnými pravidly hydroterapie by měla voda víceméně odpovídat tělesné teplotě, tj. 37°C. Pokud je jim to příjemné, u zdravých dospělých osob je možné teplotu zvýšit až na 40°C, více už ale určitě ne (většina vířivek to koneckonců ani neumožňuje).

Stejně tak by do takto vyhřáté vířivky neměly vstupovat menší děti. Pro ty je ideální teplota 35°C. Další věc je, že při vyšších teplotách je třeba dodržovat omezenou dobu pobytu ve vířivce. Nejen, že by přetažení této doby mohlo negovat pozitivní efekt hydromasáže, ale pro některé osoby by mohlo být dokonce nebezpečné.

Zdroj informací: https://www.spotrebitelov.cz/clanky/spravna-teplota-vody-ve-virivce/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.