Jak zorganizovat domov navždy už v 15 minutách – klíčová je pravidelnost

Jak zorganizovat domov navždy už v 15 minutách – klíčová je pravidelnost: Když má vše ve vašem domě místo, je snazší řešit každodenní problémy, například to, kde najít nové baterie do dálkového ovladače. Schopnost napravit tyto malé nepříjemnosti také zvyšuje váš pocit kontroly a naplnění, protože přesně víte, kde hledat.

Uklizený domov nezahlcený věcmi pomáhá i vaší náladě (něco, co dnes mnoho z nás potřebuje více než kdy jindy). Abychom vám pomohli dosáhnout zlepšení duševního zdraví, které přichází s organizovaným domovem, prozradíme vám tajemství, která vám pomohou dělat postupné krůčky k zorganizované domácnosti.

Přestaňte se bát nebo se cítit provinile a sestavte si plán

Je v pořádku nemít vše zorganizované. Je to dovednost, s níž se nenarodí každý, ale je to dovednost, kterou se můžete naučit. Když vidíte nepořádek, cítíte se ochromeni a paralyzováni strachem, že nevíte, kde začít? Když budete během procesu postupovat pomalu a budete k sobě laskaví, může vás to trochu zbavit strachu z organizování. Dalším krokem je sestavení plánu: Dodržování organizačního plánu může zvýšit pocit produktivity, když zaškrtnete položky ze seznamu úkolů. Pamatujte, že váš plán nemusí být přísný ani podrobný, aby byl efektivní.

vánoční úklid na poslední chvíli

Foto: Pixabay

Provádějte každodenní 15minutové projekty, ty větší rozdělte do sekcí

Vyberte si každý den krátký úkol. Dokončení jednoho úkolu vám dá pocit úspěchu, který vás může motivovat k tomu, abyste se zítra zúčastnili dalšího malého projektu. Může jít o třídění pošty, organizování zásuvky na ponožky, vyčištění lékárničky… Větší úkoly rozdělte na menší části, například pokud si chcete uspořádat kuchyň, začněte úklidem spíže. Při třídění věcí si odpovězte na následující otázky:

  • Používám to?
  • Dělá mi to radost?
  • Líbí se mi to ještě?

Nebojte se zapojit děti, v budoucnu vám poděkují

Ať už máte vlastní děti, vnoučata, neteře a synovce, nikdy není příliš brzy je naučit, že se práce sama neudělá. Volte úkoly adekvátní jejich věku, mohou vytřídit rozbité hračky, staré časopisy… Vlastním dětem můžete navrhnout, že některé nepoužívané vyřazené hračky či oblečení darujete potřebným. Děti tak kromě více prostoru získají i cennou lekci do života.

Udržujte čistotu

Vytvořte si harmonogram úklidu a udržujte čistotu pravidelným odstraňováním nečistot a prachu. Uklízejte po sobě, jakmile skončíte s používáním nějaké věci.

Zdroj: https://www.kuponovnik.cz/blog/15-jednoduchych-a-pritom-profesionalnich-tipu-jak-si-doma-zorganizovat-roztridit-veci-tak-aby-vas-chaos-nerusil-od-prace, https://forbes.cz/jak-si-zorganizovat-domov-i-mala-zmena-spusti-velky-posun-radi-profesionalky/, https://www.zeny.cz/lifestyle/stante-se-kralovnou-poradku-sikovne-rady-jak-zorganizovat-domacnost-8868.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.