Jak zařídit homeoffice efektivně a ekonomicky

Homeoffice

Práce z domova se zdá z mnoha ohledů jako ideální varianta jak zvládnout pracovní úkoly i povinnosti v domácnosti za extrémně málo času a prakticky. Ale homeoffice, jak je mu i v našich krajinách už zvykem říkat, má svá úskalí. I když vám odpadne nutnost někam dojíždět a dělat si velké starosti s tím v čem u počítače sedíte, je ideálním řešením pro klidnou a kreativní práci, ale i lákadlem nechat se rozptylovat vším, jen ne prací.

Místnost nebo koutek pro práci

Ať už podnikáte, nebo máte tu výhodu od zaměstnavatele, že si čas od času můžete vzít homeoffice je důležité si doma vytvořit ideální podmínky pro efektivní práci. Jestli pracujete pár dní v měsíci z domu, už se určitě vyplatí si vytvořit ideální místo, kde se můžete soustředit na práci. A to promyšleně a účelně. Pokud máte velký byt a přebývá vám místnost, kterou jste doteď využívali jen na sušení prádla, máte vyhráno. Pokud místem šetříte, musíte se spokojit jen s koutkem, kam napasujete stůl a pohodlnou židli. U obou variant si ale vyhrajte s prostorem tak, aby vás vyrušovalo co nejméně podnětů a měli jste vše potřebné po ruce. Samozřejmostí je velký pracovní stůl, pohodlná kancelářská židle, dobře polohovaný monitor, poličky na papíry a jiné potřeby a v neposlední řadě tiskárna. Dejte pozor, abyste při sezení neměli přímý pohled z okna, kde by vás pohyb na ulici mohl rušit, nebo aby vaši pozornost nepoutaly další zbytečné rušivé faktory a pamatujte na kvalitní osvětlení.

Stůl, židle a police jako v kanceláři

Pokud půjde o pracovní místo doma, neměli byste na něm přehnaně šetřit. Minimálně v jeho účelnosti by neměl zaostávat za klasickým místem, které máte v kanceláři. Nejlepší variantou je přitom velký stůl, kde kromě počítače bude stát monitor na podstavci tak, abyste jeho střed měli v úrovni očí. Jedině takto si zaručíte, že vás nebudou trápit bolesti krční a bederní páteře. Nastavitelnost výšky stolu je u pravidelnější práce obrovskou výhodou. Posuvné desky stolu poslouží těm, kteří neradi dlouho u práce stojí či sedí a raději se v těchto polohách prostřídají. Využití dalšího prostoru na stole dobře zvažte. Kromě kupičky aktuálně řešených dokumentů si na stole nechávejte jen to nejnutnější. V opoře při práci vám perfektně poslouží židle s nastavitelnými opěrkami, výškou a polohou opěradla. Zlaté pravidlo při sezení praví, že nohy při posedu jsou v úhlu devadesáti stupňů a plocha celých chodidel se dotýká země. Při opírání by sedadlo mělo kopírovat běžné zaoblení zad a polstrování zad i sedáku by nemělo být přehnaně měkké.

Technika pro homeoffice na prvním místě

Pokud to s prací z domu myslíte opravdu vážně je důležité se zaměřit i na techniku. Patří sem výkonný počítač, monitor s dobrým rozlišením, kompatibilní myš s vhodně nastavenou citlivostí a v neposlední řadě klávesnice. Až budete domácí kancelář vybavovat neorientujte se jen podle ceny, ale nechte si poradit od zkušenějších freelancerů a důkladně prostudujte recenze jednotlivých kusů techniky. Při častější práci z domu se vyplatí mít bezdrátovou myš i klávesnici. Pro každodenní práci doporučujeme zvážit nákup kvalitní tiskárny a sluchátek, které vydrží nápor každodenního tisku a poslechu.

Homeoffice

Zdroj obrázku: Pixabay

Tiskněte úsporně, ale kvalitně

Každá kancelářská práce a zvlášť pokud podnikáte, vyžaduje administrativní zázemí. Tisk faktur, čárových kódů, adres na balíky, účetních tiskopisů, smluv i fotografií vyžaduje dávku profesionální techniky za rozumnou cenu. Jak ale vybrat správnou tiskárnu a její náplň? Pokud tisknete denně a většinou jen textové soubory, poohlédněte se po laserové tiskárně. U náplní vybírejte mezi tonery. Obecně mají totiž cartridge menší výtěžnost a tisk jedné strany vás v průměru vyjde dráž než u toneru. Pokud jste grafik, fotograf nebo jen často tisknete obrázky, pořiďte si inkoustovou tiskárnu. U nákupu tiskárny neušetříte, ale zuby budete méně skřípat, pokud zvolíte nákup neoriginálních tonerů a cartridgí do tiskáren. U těch většina výrobců deklaruje jejich kompatibilitu, kvalitu i srovnatelnou výtěžnost jako u originálních tonerů. Co už srovnat nepůjde, bude cena originálu s kompatibilní náplní od jiného výrobce. Po zvolení správné náplně myslete i na nastavení tisku do úsporného režimu. Ten umožní tiskárně použít jen tolik náplně, kolik je nezbytně nutné. U tisku pak značně ušetříte i při nákupu a použití papíru. Tisknete často faktury? Postačí vám nižší gramáž a kvalita papíru. U nedůležitých tiskopisů nezapomeňte nastavit oboustranný tisk.

Ušetřete si čas i nervy a opravdu pracujte

Správný klid i zázemí máte. Technika také šlape jako na drátkách, teď už jen zvládnout šetřit se svým časem a využít jej opravdu efektivně. Všichni to známe. Když na nás přijde ta potvora „prokrastinace“, zvládneme najednou opravit, to co už rok leží nepoužívané v komoře, uklidit celý byt i brouzdat po internetu a hledat pěkný výlet na víkend. Usnadněte si práci a udělejte si pořádek na stole i v čase, který chcete u stolu strávit. Jak na to? Úspěšný a efektivní den na homeoffice zvládnete pokud:

  • na stole budete mít opravdu jen to nejnutnější. Kromě techniky, nutných papírů by neměl chybět dostatek vody, telefon, kapesníčky a něco na uždibování, pokud by vás už po hodině přepadla chuť na něco dobrého. Snažte se dostat do svého rytmu, kdy zvládnete sedět a soustředit se alespoň hodinu v kuse. Poté si udělejte krátkou pauzu. Protáhněte se, projděte se a srovnejte si plán na další časový úsek.
  • v domácnosti nebude nikdo další, nebo si nastavíte jasná pravidla, že se v „pracovní době“ nebudete zdržovat a zbytečně zavádět konverzace, které byste běžně vyřešili s lehkostí až po práci. Jednoduše si řekněte, že pokud zrovna nehoří, nebo vám nepadá strop na hlavu, má přednost práce.
  • vstanete včas a připravíte se na povinnosti, jako byste vyráželi do kanceláře. Zvládnete tedy ranní hygienu, nasnídáte se, upravíte se a až poté zasednete ke stolu. Způsob, kdy rovnou zasednete ke stolu v pyžamu a popíjíte ranní čaj u počítače prokazatelně vede k lelkování a odbíhání k nedůležitým věcem.
  • si nastavíte přestávky na oběd i na odpolední kávu, či protažení. Pokud vám vyhovuje udělat pár kroků každou hodinu, nebo každé tři, je už na vás. Přestávky ale nevynechávejte, v opačném případě si zaděláváte na bolesti zad a tukové polštářky.
  • nebudete odkládat úkoly. Podvědomí nás vždy nutí odkládat velké a náročné úkoly a věnovat se těm jednodušším. Zapamatujte si, že pokud hned zrána zdoláte tu nejsložitější práci, ostatní drobnosti už půjdou jako po másle.
  • se budete těšit na program po práci. Nezapomeňte si naplánovat procházku, trénink fotbalu, nebo si jen zajděte s kamarádem na pivo. To že vás bude v podvědomí tlačit termín setkání s partnerem v parku nebo kamarádem v hospůdce podvědomě i popostrčí vaši výkonnost.

Tip: Sháníte kompatibilní toner do vaší tiskárny? Kupte si ho ještě dnes.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.