Jak zajistit požární bezpečnost u krbu

V minulém článku jsme mluvili o výběru palivového dříví na topení v krbu či v krbových kamnech. Zapomenout bychom ale bezesporu neměli ani na požární bezpečnost při topení tuhými palivy. Existuje samozřejmě spousta různých aspektů, které jednoznačně poukazují na to, aby se realizace krbu a jeho užívání řešilo bezpečným způsobem. Podívejme se tedy na tyto aspekty poněkud podrobněji.

Kvalitní a efektivní krb

Základem pro bezpečnost práce u krbu je bezesporu kvalitní a spolehlivý krb. Jestliže chcete mít ve vašem obývacím pokoji kvalitní krb, musíte se obrátit na řemeslníka anebo na firmu, která má se stavěním krbu zkušenosti. Stavba krbu je poměrně náročná a vyžaduje si svá specifika. Mnohdy je sice levnější stavba krbu svépomocí, nicméně alespoň kamnáře k ruce mít musíte. Zajistit je zapotřebí spolehlivý tah krbu a také kvalitní materiály použité jak na kouřovod, tak i na samotné zdění krbu. Optimální jsou přímo šamotové cihly či šamotové desky určené na stavbu krbů. Pokud se jedná o kouřovod na výměník, tak je práce ještě mnohem složitější.  

Respekt z ohně je na místě…

Oheň je živel a snížená kontrola nad ním může být v každém případě zle potrestána. Ideální je chránit své blízké tím, že si nainstalujete do interiéru požární hlásiče. Právě kvalitní požární hlásič je schopen varovat rychle před blížícím se nebezpečím. V současné době je minimálně jeden požární hlásičnavíc povinný, takže bez něj rodinný dům ani nezkolaudujete. Instalace hlásiče nevyžaduje ani použití vrtačky a vrutů, jelikož jej stačí na zeď či strop pouze nalepit.

Na co si dát dále pozor!

                     krby musí mít dostatečný přívod vzduchu
                     podklad pod krbem musí být nehořlavý
                     mezi krbem a hořlavými látkami musí být vzdálenost 20-40 cm
                     od prosklených dvířek je třeba odstup minimálně 80 cm
                     nezapomeňte na čisticí otvor krbu
                     jednou ročně je třeba revize krbu a kouřovodu

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. DanH Odpovědět

    Dobrý den
    vždy jsem krb chtěl, ale bydlím v poměrně malém prostoru
    pak jsem ale narazil na clanek levnekrby.cz/zajimavosti/zvyseni-utulnosti-malych-prostoru-krbem/ a zacal premyslet o biokrbu
    Je i u biokrbu nejake takove riziko? Mam totiz doma psa….děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *