Jak vyzrát na drahý pomerančový džus? Udělejte si vlastní

pomerančový džus

Pomerančové džusy se na trhu pohybují v různých cenových hladinách. Litr džusu v podobě koncentrátu vás vyjde přibližně na 80 až 100 korun za jeden litr. Lidé tak stále více spekulují nad myšlenkou, zdali je čerstvá a doma vymačkaná šťáva z pomerančů nevyjde o něco levněji. V některých obchodech bývá na pomeranče sleva, tudíž vás litr čerstvé šťávy z pomerančů může vyjít ještě o něco levněji.

Pomerančový džus podražil o 150 procent

Vysoké ceny za džus se měnit nebudou, je proto čas nad cenami vyzrát. Vylisovaná šťáva ze sladkých šťavnatých řeckých pomerančů může chutnat i o něco lépe. Postačí si pořídit ruční lisovač na ovoce. Během chvíle můžete mít čerstvou šťávu i u vás doma. Pokud navíc seženete pomeranče kilo za 29,90 můžete z přibližně 1,64 litru ovoce získat až 800 ml šťávy. Pokud šťávu z pomerančů ještě trochu doředíte, vyjde vás džus o hodně levněji. Kupovat ho v krabici se tak nevyplatí.

pomerančový džus

Foto: Pixabay

Největším producentem a exportérem pomerančů je Brazílie. Nyní se ale svět potýká s nedostatkem pomerančů na trhu. Rostou ceny za koncentráty i samotné ovoce. Lidé proto stále častěji naráží na nápoje s nižší dávkou pomerančové ovocné složky. Džusy jsou více ředěné, u levnějších se jedná spíše o oslazenou ředěnou šťávu. V některých nápojích se snížila kvalita, zvýšila se pouze dávka chemických látek, které udržují chuť sladkého nápoje pohromadě. Víc než sladký nektar očekávat z krabic nelze.

Klimatická krize

Pomerančům se nedaří ani na Floridě. Pěstitele trápí nemoci, tzv. zelenání. Vliv a dopad klimatické změny a přidružených problémů na úrodu je kritický. Meziroční produkce poklesla až o jednu čtvrtinu. Například v New Yorku vystřelily ceny za zmražený pomerančový džus až o 45 procent.

Od stoprocentních šťáv se stále více ustupuje

Na trhu se tak budou více objevovat drahé pomerančové koncentráty či 50procentní pomerančový nektar, který bude o trochu levnější. Domácí džus tak zatím dává největší smysl, kupujte pomeranče ve slevě a mačkejte z nich šťávu, vyjde vás to levněji.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/domaci-dzus-fresh-pomerance-objem-cena.A240604_085214_ekonomika_vebe

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.