Bylinková minizahrádka

Jak vytvořit bylinkovou minizahrádku z palet na balkóně

Pěstování bylinek na vlastním balkonů představuje naprosto skvělou záležitost. Jakýkoli kousek zeleně v tomto miniaturní exteriéru je pochopitelně vítán. Stačí si jen dát chleba z čerstvě nakrájenou pažitkou nebo vodu s mátou a ihned se přesvědčíte o tom, že není co řešit. Tedy vlastně je. Bylinky nemohou být na balkonu jen tak ladem a skladem. Vyplatí se vyrobit box, do nějž je jednoduše umístíte. My se na výrobu jednoho takového podíváme podrobněji.

Dvě staré palety a nějaký ten spojovací materiál

Nic víc potřebovat nebudete. Základem budou dvě starší palety, jež se ale ještě nerozpadají a netrčí z nich třísky. Spojovací materiál záleží a vás. Starou klasikou jsou kladívko a hřebíky. Optimálně ale využijte vruty a aku šroubovák. Zapomenout nelze ani na hoblík a pilku. V neposlední řadě se neobejdete bez laku. Jeho odstín je pouze na vás. Záleží na tom, jestli chcete mít bylinkový box tmavší či světlejší.

Odstranění a montáž příček z palet

Odstranění a montáž příček z palet: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jak na to? Jednoduše…

Skutečně nic složitého. Nemusíte zoufat, že nepatříte mezi nějaké skvělé kutily. Nejprve se odstraní prostřední příčky zpevňující paletu. Poté se palety přikotví k sobě hřebíky nebo vruty. Odřezané příčky se zkrátí na potřebnou délku a přibijí na paletu vodorovně. Vytvoří se tak dno boxíků, do nichž se pak ukládají truhlíky s bylinkami. Nakonec se celý velký box na bylinky natře lakem a postaví tam, kde buse sloužit.

Kompletní box z palet

Kompletní box z palet: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Výběr bylinek už bude hračkou

Nakonec se do palet vloží truhlíky s vybranými bylinkami. Výbornou volbou je tradičně máta. Udělat si doma vodu s mátou a citronem nebo ostřejší mojito tak nebude problém. Vynikající je i smil italský označovaný jako přírodní kari. Tymián, oregano. Alternativ je zkrátka hodně. Čím více jich bude, tím se bylinková zahrádka stane rozmanitější a zajímavější.   

Kompletní box z palet

Kompletní natřený box z palet: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bylinková minizahrádka: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Sdílet

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *