Vejce

Jak vyfouknout vajíčko a co potom s jeho obsahem

Blížící se Velikonoce a s nimi i každoroční rituál zdobení vajec. Prvním krokem vždy bývá vyfouknutí vajíčka. Většina lidí samozřejmě ví jak na to, pokud vás ale tento zvyk dosud míjel, možná vám přijde vhod krátký návod a několik poznámek k tomu, co s vyfoukáváním vajec souvisí. I v této souvislosti totiž existuje několik tipů a triků, které se vyplatí si přečíst.

Příprava na foukání

Předtím, než se pustíte do vlastního vyfoukávání vajíčka, tj. zbavení jej obsahu při minimálním poškození skořápky, je na místě provést drobné přípravné práce. Jedná se zejména o omytí vajíčka vodou a jarem. Zbavíte tím povrch vejce případných nečistot a bakterií. Vzhledem k tomu, že nejčastěji používaný způsob vyfoukávání vajíček využívá foukání ústy, jedná se o dost důležitý krok. Někdy se doporučuje omývání octovou vodou, pokud to ale přeženete, ocet může skořápku narušit.

Pokud používáte vajíčka z obchodu, budou mít na sobě pravděpodobně razítko. To lze odstranit s pomocí houbičky a tekutého písku.

01_vajicka

Foto: Pixabay

Vyfouknutí vajíčka

Tradičně se vajíčka vyfouknou přes dvě dírky vytvořené na obou stranách vajíčka. K tomuto účelu dobře poslouží i silnější jehla, ševcovské šídlo, anebo ostré nůžky na nehty. Bez ohledu na konkrétní nástroj je třeba vytvářet otvor opatrně, aby vajíčko neprasklo. Ostrný nástroj lze přiložit na špičku vajíčka a jemným poklepáním nějakým dalším předmětem zajistit, aby prošel skrz. Krouživými pohyby potom otvor trochu rozšíříme. Ve chvíli, kdy máme otvory vytvořeny na obou stranách, přiložíme na jeden z nich ústa (buď přímo nebo přes látkový kapesník) a obsah vajíčka vyfoukneme do připravené nádoby. Až bude většina obsahu venku, napustíme do vajíčka vodu a vyfoukneme i tu.

Vajíčko se dá vyfouknout i jedním otvorem. Skrze něj špejlí obsah vajíčka promícháme a do stříkačky natáhneme vzduch. Tím potom vytlačíme obsah vajíčka ven. Jako poslední krok bude opět proplach vodou.

Vyfouknutý obsah není třeba vyhazovat, byla by to škoda. Zužitkovat jej lze třeba v podobě míchaných vajíček k večeři.

Foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *