Žaluzie

Jak vybrat žaluzie do oken a dveří

Soustava pohybujících se buď horizontálně anebo vertikálně položených lamel, tedy žaluzie, do interiéru či exteriéru prostě patří. V současné době se navíc vyrábějí z natolik kvalitních materiálů, že funkčně i designově budou stoprocentně sedět a bez větších potíží si tak vytvoříte v domácnosti dokonalé prostředí, v němž se budete cítit maximálně pohodlně. Je přitom jen na vás, jestli zvolíte plast, látku anebo hliník, dřevo či ostatní materiály. Pokusme se tedy dát několik základních rad, jakým způsobem je optimální žaluzie vybírat.

Druhy žaluzií

Vybírat je možné z velkého množství typů žaluzií. Klasiku představují zejména horizontální žaluzie, které se používají jak v domácnostech, tak i v komerčních prostorách. Zajímavě vypadá ale i meziokenní typ, který je umístěn mezi skly uvnitř okna. Pokud chcete komplexně ochránit rámy i skleněnou plochu, vyplatí se předokenní žaluzie. U vertikálních interiérových se nejčastěji volí nelevnější plastové, pestrobarevné látkové nebo ryze přírodní dřevěné.

Cena nemusí být hlavním kritériem

Když kupujete žaluzie anebo nejrůznější rolety, neměla by být na prvním místě pouze pořizovací cena. Přednost byste měli dát kvalitě. Na trhu je totiž spousta výrobců, kteří se snaží spíše prodávat vysoce kvalitní žaluzie, které dokážou vydržet velmi dlouhou dobu ve stejném stavu jako při koupi. Základem by měl být v každém případě certifikovaný a zdravotně nezávadný materiál, který vydrží a neopotřebí se.

Nezapomínejte na údržbu

Pokud si pořídíte jakékoli žaluzie, velmi důležitá pro vás bude i jejich pohodlná údržba. Žaluzie nejsou okenní sítě proti hmyzu, které se jednou za rok pouze opláchnou a dají zpět. Je zapotřebí je pravidelně otírat anebo v případě textilních typů udržovat pomocí vysavače. U těch nejmodernějších modelů je údržba zcela triviální.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *