Jak vybrat plynový kotel

Otázka jak vybrat plynový kotel je poměrně často skloňovaná a není se čemu divit. Mnozí lidé mají s volbou toho správného přístroje velké problémy. Zvláště v současnosti existuje spousta nejrůznějších typů a ne všechny nejlépe hodnocené plynové kotle mohou být skutečně kvalitní a nabízet ty nejlepší služby. Uvědomit bychom si měli, že každý kotel musí efektivně vyhřívat celou domácnost a také ještě mnohdy řešit ohřev vody. Pokud jeho výkon není dostatečně dimenzovaný, nastává problém. Podle jakých kritérií tedy zvolit nejlepší plynový kotel?

Konvenční, nebo kondenzační kotel?

První rozpor přijde na řadu při rozhodování, jestli si pořídit konvenční, nebo kondenzační kotel. Důležitým aspektem je cena. U kondenzačního kotle je prakticky dvojnásobná. Za krátký čas se vám ovšem investice vrátí. Ideální je nechat posouzení délky doby návratnosti na člověku, který problematice vytápění interiéru rozumí. U kondenzačních kotlů dochází ke dvojímu využívání spalin, což vede k jejich vyšší úspoře při provozu. Klasické kotle pouze zahřívají vnitřní zásobník vody a nic víc. U kondenzačního dochází při teplotě 57 stupňů Celsia kondenzovat a uvolněné teplo zpětně znovu ohřívá vodu. Tím pádem není třeba většího množství plynu. Problém u kondenzačního kotle může nastat v tuhých mrazech, když není kondenzát odveden přímo dovnitř do interiéru. Může zamrznout. Kotel také ztrácí při velké zimě účinnost.

Výkon kotle

Pozor je zapotřebí dát i na maximální výkon kotle. Vypočítat si jej můžete tak, že celkový vytápěný objem objektu vydělíte koeficientem 20. Budete tak mít k dispozici celkový výkon kotle uváděný v kW. Koeficient ovšem nezahrnuje moderní zateplené pasivní domy a také plastová okna schopná dokonale izolovat. U novostaveb tohoto typu je vhodné počítat s číslem zvýšeným 15 až 3x.

Na značce také záleží

Určitě je vhodné při volbě plynového kotle dbát i na značku. Jakousi jistotu představuje německý Junkers. Výborné jsou i kotle Viessmann anebo česká značka Protherm. Často se dnes volí i poměrně levné kotle Baxi. Ideální je přečíst si přímo recenzi o daném modelu a až poté se rozhodnout.

Chcete znát neveřejné ceny plynu?

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *