Lednice

Jak vybrat lednici: Zaměřte se na spotřebu energie

Výběr lednice je dnes poměrně složitý, a to především z toho důvodu že se na trhu nachází spousta nejrůznějších modelů, které disponují zcela odlišnými vlastnostmi. Jedním z nejdůležitějších faktorů při volbě správného modelu je v každém případě spotřeba energie. Vy sami se můžete spolehnout na to, že při dobré volbě můžete na provozu lednice ušetřit v ročním intervalu klidně i několik set nebo tisíc korun. Jaké jsou tedy hlavní aspekty volby lednice a mrazíku dle spotřeby?

Energetické štítky prozradí mnohé

V první řadě je zapotřebí prohlédnout si energetický štítek, který prozradí leccos. Na trhu najdeme modely označené A+++, ale i mnohé další méně úsporné varianty až po písmeno E. Spotřebu elektrické energie musejí uvádět všichni výrobci a prodejci ze zákona. Pozor je třeba dát ale na fakt, že hodnoty jsou uváděny pro ideální podmínky. Ty s největší pravděpodobností u vás doma panovat nebudou. Za ideální podmínky je považována teplota okolo 20 stupňů Celsia a 70% zaplnění interiéru lednice. Počítá se i s minimálním otvíráním.

Dokonalý odvod teplého vzduchu

V první řadě je zapotřebí dát lednici minimálně 1 metr od stěny. Žebroví vzadu obstarává efektivní chlazení a v případě, že k tomu nebude mít dostatek místa, nebude fungovat. Okolo lednice musí být teplota cca 20 stupňů Celsia. Je jasné, že ty nejmodernější lednice jsou schopny pracovat i s mnohem vyššími teplotami, nicméně obětovat byste museli to, že budou mít mnohem vyšší spotřebu, než by tomu bylo při teplotě optimální.

Další tipy pro snížení spotřeby

Snížit spotřebu lednice je možné i několika dalšími způsoby. Ideální je nastavení ledničky. Teplota by se měla pohybovat okolo 5 stupňů Celsia a u mrazničky kolem -18 stupňů. Důležitý je minimální interval pro otevírání dveří zařízení. I proto byste měli hlídat hlavně své děti, které bohužel poměrně často nechávají dveře otevřené.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *