Jak vybrat ideální barvu pracovního oděvu, aby ladila s vaší profesí

Pokud právě vybíráte pracovní oděv, vězte, že kromě materiálu či odolnosti je důležitá i jeho barva. O módní trendy tu ale nejde. Berte v potaz bezpečnost, praktičnost a také účel.

V provozech s očekávanou sníženou viditelností, jako je staveniště nebo třeba práce na silnici, by mělo být pracovní oblečení co nejvýraznější. Hodí se proto neonové odstíny žluté či oranžové, které výborně odráží světlo, a pokud možno ještě reflexní pásy. Výstražné reflexní oděvy dokážou předejít zraněním zapříčiněnými špatnou viditelností. A dokonce i zachránit život.

Nepodceňujte reflexní prvky – viditelnost je důležitá

Když se pracovníci pohybují v nepřehledném prostředí jen dočasně, můžete koupit pracovní oděvy méně výrazných barev s tím, že při vstupu do rizikových zón si budou zaměstnanci navlékat jen reflexní vesty. Povinnosti zaměstnavatele při poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) dokonce upravuje zákon.

Další možností může být elastický reflexní kříž. Není tak výrazný jako vesta, ale dokáže ji alespoň částečně nahradit v situacích, kdy její použití není ideální. Například u svářečů je samozřejmostí nehořlavé oblečení, přičemž klasická reflexní vesta takové vlastnosti nemívá. Reflexní kříž zlepší viditelnost, ale zároveň nabízí jen malou hořlavou plochu.

Chcete zdůraznit hygienickou čistotu celého provozu? Pak sáhněte po bílé barvě. Na první pohled není praktická, ale o to vlastně jde – každou skvrnu okamžitě prozradí. To je v některých případech žádoucí – třeba v potravinářských provozech, kde je čistota a dokonalá hygiena na prvním místě. Tam se mohou hodit i jednorázové oděvy. Světlé oblečení se ale uplatní i v jiných oborech – třeba v laboratoři.

Barvy vybírejte s rozumem a respektem k logu

Nemáte žádné zvláštní požadavky týkající se bezpečnosti či povahy práce? Pak máte při výběru barev v podstatě volnou ruku. Nudným modrým montérkám z neforemného materiálu už odzvonilo. Vybírat můžete z mnoha barev, střihů, ale i typů pracovních oděvů. Dokážete tak třeba pracovníky barevně rozlišit dle jejich hierarchie. Najít stavbyvedoucího mezi ostatními tak bude otázkou chvíle. Dokonce i nepromokavé oděvy seženete v pestrých barvách.

Širokou škálu barev pracovních oděvů pak můžete využít i jinak. Pokud plánujete nechat například na bundy vyšít či vytisknout logo a název firmy, vybírejte tak, aby s ním barvy oblečení korespondovaly. Zároveň by se ale logo nemělo kvůli volbě barev na látce ztrácet – právě naopak.

Hrozí v pracovním procesu rychlé umazání oděvu, které ale vykonávanou práci nijak negativně neovlivní? Pak volte tmavší barvy, třeba šedou nebo tmavě modrou. Nezapomínejte ani na správnou velikost všech oděvů. Nakoupit zásobu větších velikostí s tím, že padnou skoro každému, nebývá rozumným řešením. Přebytečný materiál bude překážet a v krajním případě může být i strůjcem zranění – třeba když kvůli nevhodné velikosti kalhot pracovník zakopne nebo jej rozptylují příliš dlouhé rukávy.

Na prvním místě je bezpečnost

Při výběru pracovních oděvů se vždy nejprve zaměřte na zajištění bezpečnosti pracovníků. Právě barva oblečení v ní hraje významnou roli. Širokou nabídku pracovních oděvů různých druhů, materiálů a barev najdete třeba na ARDON.cz.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *