Jak vybírat osvětlení na vánoční stromeček

světla

Bez rozsvíceného vánočního stromečku si svátky snad ani nejde představit. Osvětlení na stromeček zkrátka patří. Ti starší z nás si ještě možná pamatují dobu, kdy kouzlo vánočního stromečku obstarávaly klasické voskové svíčky. Jejich plápolavé světlo je jistě krásné a atmosférické, ale také poněkud nebezpečné. V dnešní době proto hrají prim elektrická světla. Podle čeho je ale vybírat?

Řetěz, nebo svíčky?

Nejoblíbenějším typem vánočního osvětlení jsou dnes světelné LED řetězy. Ty jsou jednak úsporné z hlediska spotřeby elektrické energie, a jednak dokáží vánoční stromeček krásně rozsvítit v každé jeho části. Alternativou řetězů jsou LED svíčky, které simulují svíčky klasické. Platí pro ně v zásadě totéž co pro řetězy a i ony si v dnešní době získávají velkou oblibu.

Vevnitř, nebo venku?

Při výběru osvětlení je zásadní to, zda vybíráme světla do interiéru, nebo třeba na zahradu. V prvním případě bude dostatečná úroveň krytí IP 20, světla pro venkovní použití musí mít krytí alespoň krytí IP 44. Vzhledem k tomu, jak populární je dnes zdobení fasád domů nebo stromů na zahradách, jedná se o otázku, kterou je nutné si zodpovědět.

stromek

Foto: Pixabay

Množství světel nebo délka řetězu?

K tomu, aby světla dokázala stromeček skutečně rozzářit, jich musí být dostatek. Množství elektrických svíček, nebo délku řetězu je tak třeba vybírat vždy podle velikosti vánočního stromku. Délku řetězu rozhodně nepodceňujte, s tím, jak se stromeček ve své spodní části rozšiřuje významně narůstá potřebná délka světelného řetězu. Ten musí být dostatečně dlouhý na to, aby několikrát obtočil celý stromeček.

Barva a tvar světel

Co se barvy a tvaru vánočního osvětlení týká, závisí vždy na vkusu každého z nás. Vybírat budete pravděpodobně podle stylu a barevných kombinací ozdob.

Kvalita především

Pro to, aby vám vánoční osvětlení vydrželo dlouhé roky, je lepší upřednostnit kvalitu před cenou. Současně je to i užitečná ochrana před technickými závadami, které nakonec mohou způsobit stejné neštěstí jako klasické svíčky.

Zdroje informací: https://www.emako.cz/vanocni-blog/jak-vybrat-vanocni-osvetleni-na-stromecek–vsadte-na-svetelne-retezy-a-dekorativni-svicky/

https://www.expert.cz/jak-vybrat-vanocni-osvetleni/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.