rol

Jak udržovat venkovní rolety

Exteriérové zastínění patří mezi velmi efektivní způsoby, umožňují regulovat světelnou i tepelnou pohodu v místnosti. Jejich údržba je snadná, nemusíte se bát složitého postupu ani příliš velké časové náročnosti. Stačí jen dodržet několik základních pravidel.

Rozdělte si rolety podle typů

Exteriérové neboli venkovní rolety mohou být vyrobeny z mnoha různých materiálů a od toho se také odvíjí jejich údržba. I když se pro jejich výrobu používají materiály odolné proti vlivům počasí a počítá se s jejich běžným provozem bez nutnosti údržby, mohou se čas od času okolnosti spiknout a míra běžné znečištění přesáhnout únosnou mez.

Kovové venkovní rolety obvykle tvoří hliník se speciální povrchovou úpravou. Stačí je proto pouze otřít vlhkým hadrem a nechat přirozeně uschnout.

Látkové venkovní rolety se převážně vyrábějí z odolné textilie vyztužené skleněným vláken a ochranným potahem PVC, který umožňuje jejich pohodlné umývání. Doporučujeme roletu nejdříve vydrhnout jemným kartáčkem a poté opláchnout jemným proudem vody. Nejrychleji uschne při slunečném nebo lehce větrném počasí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyberte vhodný prostředek

Musíte-li použít nějaký čistící roztok, vybírejte prostředky na mýdlové bázi bez chemických přísad. Vyhněte se použití čistícího písku, pasty nebo jiných abrazivních prostředků, které by mohly chráněný povrch rolet nenávratně poškodit. Toto nebezpečí rozhodně nepodceňujte, i v mikrotrhlinkách se velmi rychle začíná usazovat prach a špína, která může venkovní rolety esteticky znehodnotit již za několik měsíců. Časem byste se tak dostali do kolotoče čištění, z něhož lze vystoupit jen nákupem nových rolet.

Jestliže se na čištění venkovních rolet sami necítíte, nebo jsou připevněny na nepřístupném místě, nestyďte se využít služeb specializované firmy. Krásná fasáda vašeho domu za to přece rozhodně stojí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *