02_zelenina

Jak správně zalévat různé druhy zeleniny

Dobrých důvodů proč pěstovat vlastní zeleninu je celá řada. Někdo chce ušetřit za nákup zeleniny v obchodech, někdo dává přednost zelenině pěstované přírodním způsobem bez využití hnojiv a jiné syntetické chemie, jiného zase zkrátka pěstování a starost o záhonky baví. Ať již se věnujete pěstování zeleniny z kteréhokoliv z uvedených důvodů, k tomu, aby jste dosáhli svých cílů, je třeba vědět, jak se o zeleninu správně starat. Možná tou nejdůležitější znalostí je potom způsob, jakým zeleninu zalévat.

Různá zelenina, různé kořeny

Zelenina je široký pojem a ke každé je třeba přistupovat jinak. Druhy zeleniny lze však rozdělit do několika skupin podle toho, jaký kořenový systém využívá, což je pro zalévání zásadní informace. Hlavním parametrem je přitom hloubka, ve které se v zemi kořeny nachází. Podle toho můžeme volit způsob zalévání zeleniny.

01_zelenina

Foto: Pixabay

Nejen kořenová zelenina

Kořenová zelenina (kromě mrkve) je typickým příkladem zeleniny, která koření velice mělce. Do této skupiny se ale řadí např. i kukuřice, hlávkový salát nebo třeba špenát. Mělké kořeny znamenají, že vody se k nim po zalití dostane velmi snadno a rychle. Současně ale tato svrchní vrstva půdy rychle vyschne. Zalévat je tak třeba spíše méně, ale často. Příliš mnoho vody najednou by tyto mělce uložené kořeny mohlo poškodit.

Fazole a ti ostatní

Fazole anebo mrkev (na rozdíl od ostatních druhů kořenové zeleniny) jsou zase příklady zeleniny, jejichž kořeny jsou usazeny přece jen hlouběji a při zalévání se proto nemusíte tolik hlídat. Do této skupiny patří i okurky, hrášek, anebo třeba paprika, všechny tyto druhy mají kořeny v hloubkách od cca 30 cm do jednoho metru.

Hluboké kořeny

Nakonec zde máme zeleninu, která koření v hloubce přes metr. Patří sem rajčata, chřest, anebo tykve. Tyto druhy si velkou část vody berou z vlhkosti půdy, která v takové hloubce příliš nevysychá. Na druhou stranu se v ní ale v takových hloubkách nevyskytuje moc živin. Zkusti jim proto hnojivo poslat ve vodě při zalévání. Zalívat můžete přitom poměrně  vydatně.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *