Jak správně řešit rozvody podlahového vytápění

Podlahové vytápění se stalo jedním z nejpohodlnějších typů vytápění vůbec. Spousta lidí již při řešení vytápění svého domu uvažuje o tomto typu automaticky. Jestliže se tedy pro podlahové vytápění rozhodnete, měli byste si jasně určit, jak by měl být takzvaný had, tedy trubky s horkou vodou, veden. Zapomenout také nemůžeme na další aspekty a součásti topení, jako jsou třeba termostaty anebo vývody podlahového vytápění ven z podlahy a obslužná skříň.

V koupelně rozvody nešetřete!

Jestliže začneme místnostmi, které musí být podlahovým vytápěním doslova protkány, pak je nutné mluvit především o koupelně. Právě tady musí být podlahovka maximálně efektivní. Budete se tady pohybovat bosky, a tak je zapotřebí co nejvíce tepla od nohou. Vhodné je přesně vědět, kde má být vana a sprchový kout. Pod nimi by podlahové vytápění vést nemělo, jelikož jeho efektivita by byla minimální. Dobré je myslet také na to, aby měla koupelna speciální ovládání podlahového vytápění rodinných domů. V době, kdy je venku ještě relativně teplo, nemusíte vytápět celý dům. Řešit toto může i elektrické topení v koupelně. Elektrické vytápění funguje nezávisle.

Kde ještě klást trubky hustě

Při pokládání podlahového vytápění je dobré myslet ještě na další místa, kde by měly být trubky pokládány hustěji. Typické je například místo u francouzského okna. Tady by mělo vést topení stoprocentně, aby nedocházelo k jeho rosení. Hustější podlahové vytápění by mělo být i v předsíni, jelikož právě tady se také často vyzouváme. V kuchyni si dejte velký pozor na místo, kde bude linka. Tudy by topení vést nemělo. Podobně jsou na tom i místa, kde mají být vestavné skříně.

Vývodní skříň a termostat

Určit byste si také předem měli to, kde bude vývodní skříň podlahového vytápění. Pozor na to, aby nemusela být na chodbě, kde vypadá nevzhledně a také ve spíži. Tady je vzhledem k velké koncentraci trubek vysoká teplota nežádoucí. Termostat musí být umístěn v místnosti, ve které je největší zima. Nesmí v ní být také jiný zdroj vytápění. Pokud tomu tak je, je nezbytné vypnout čidlo vnitřní teploty. Vytápění domu by bylo jinak neefektivní.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.