Jak správně poznat psí alergii a co s ní

pes

Stále více přibývá psů, kteří se musí popasovat s agresivními reakcemi svých alergií. Mezi nejčastější příznaky patří drbání a vykusování srsti. Neutišitelné svědění kůže, zarudnutí, ale také časté kýchání jsou projevem silné alergie. Také slzení z očí či zažívací potíže nejsou ničím zvláštním. Psí alergie jsou stejně časté jako například i u lidí.

Co proti tomu dělat a čeho se raději vyvarovat

Někteří psi mohou být alergičtí i na různé potraviny. Některým z nich je zkrátka lepší se vyhnout. Do jídelníčku psa proto nikdy nezařazujte avokádo, hroznové víno, rozinky, ořechy, cibuli, čokoládu, nebo třeba česnek. Potravinové alergii se dá ubránit, jen je zapotřebí omezení nevhodných potravin řádně dodržovat.

pes

Foto: Pixabay

S alergiemi na roztoče, blechy, pyly, trávy, prací prášky či čistící prostředky je také třeba alespoň do jisté míry zatočit. Eliminovat tyto nepříjemné projevy se dají například u roztočů či blech. S čistotou a údržbou pelíšku pro vašeho psa půjde vše snáze. Jakmile přestanete udržovat pravidelnou hygienu u psa, můžete do jisté míry za alergii i vy. Snažte se proto psí hračky důkladně omývat, udržujte kolem psa větší pořádek. Pes v době, kdy líná, má pelíšek plný svých parazitů. Jakmile pelíšek vyměníte za nový, může být rázem po problému. Jakmile spouštěč alergie najdete, máte z poloviny vyhráno.

Konzultujte s veterinářem

Alergii je však nutné konzultovat vždy s veterinářem. U některých alergií může totiž dojít i k závažnějším projevům jako jsou například potíže s dýcháním, v horších případech i nezastavitelný průjem či vyčerpávající zvracení. Alergii může odpálit i nevinný podnět, kterého si nemusíte na první pohled ani všimnout. Nechte svého psa raději vyšetřit u lékaře. O jaký druh alergie se jedná, vám poví on sám ze všeho nejlépe.

Vyrážky po těle, časté olizování tlapek, ani nadměrné drbání nejsou pro psa nijak příjemné. V řadě případů se jedná o podráždění, které má své příčiny. Zjistěte co nejdříve, které to jsou. Vašemu pejskovi se jedině tak může co nejdříve ulevit. Někdy stačí jen jedna návštěva u dobrého lékaře.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/jak-pozname-ze-mame-psa-alergika-psi-alergie-jsou-castejsi-nez-si-myslime-434278

https://www.denik.cz/zvireci-denik/svedi-to-alergie-na-pyl-muze-potrapit-i-psy.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.