02_skalka

Jak si vytvořit na zahradě skalku

Povedená skalka je ozdobou každé zahrady. Svým majitelům bude působit radost, návštěvy budou odjíždět s pocitem, že něco takového musí mít také (a sousedé se budou přes plot dívat úplně stejně). Zbudování skalky navíc není ani pro začátečníky příliš složité, je při něm ale samozřejmě třeba dodržovat jistá pravidla. Pokud tak učiníte, úspěch vás nemine.

Čím začít?

Skalku lze zbudovat ve svahu i na rovném povrchu. Ať tak či onak, bude ale třeba si místo, kde bude vytvořena, připravit. Nejprve je třeba zbavit jej plevelu. Rozhodně ale nestačí pouze pampelišky, bodláky a další nežádoucí rostliny vytrhat. Prostor je třeba zrýt, případně použít vhodné herbicidy. Poté by mělo následovat navežení 20-50 cm drenážní vrstvy (štěrk, drobné kameny apod.) Na drenážní vrstvu přijde základní substrát a poté již nastane čas na to, co bude vidět nejvíce – na rozmístění kamenů.

Jak na kameny?

Výběr kamenů se na první pohled zdá být triviální záležitostí, opak je ale pravdou. Je třeba si uvědomit, že celá skalka by měla být vytvořena z jednoho druhu kamene. Míšení kamenů různého typu v konečném výsledky nevypadá dobře. Stejně tak je vhodné vybírat kameny s patinou, nikoliv čerstvě nalámaný kámen z lomu.

V případě, že skalka bude umístěna na rovině, je třeba vybírat více ploché kameny. I v případě skalky na šikmé plochy je ale třeba umisťovat kameny na plocho. Stojící kameny zkrátka nikdy nevytvoří atmosféru přirozené alpské přírody, neboť v reálu v ní žádné takové nenajdete.

Kameny by také měly být zhruba ze třetiny do země zapuštěny. Prostor mezi nimi lze vysypat štěrkem a ponechat volný substrát pouze tam, kam budeme sázet skalničky. Vzniknou tak místa, na která budeme moci našlapovat při následné starosti o skalku.

01_skalka

Zdroj obrázku: Pixabay.com28

Skalničky

Volba skalniček, které budete na skalku sázet, by měla odrážet její umístění. Jiné rostliny jsou vhodné pro slunečná stanoviště (mateřídouška, netřesk, kosatce, pupalka…), jiné pro vlhká, stinná místa apod. (hořec, písečnice, pryskyřník, prvosenka…) apod.

Budete-li se držet základních pravidel, která byla v předchozím textu nastíněna, vyroste vám na zahradě její skutečná  dominanta.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *