3

Jak si vybrat nejlepší hypoteční úvěr?

Záměr vzít si hypotéku patří mezi závažná životní rozhodnutí a je třeba si jej pečlivě rozmyslet a zvážit všechny okolnosti. Hypoteční úvěry patří mezi dlouhodobé půjčky, které se splácejí až desítky let – správným výběrem poskytovatele tak můžete ušetřit významnou částku, naopak chybným rozhodnutím se můžete dostat do zbytečných finančních problémů. Jak ideálně postupovat při vybírání té nejlepší hypotéky?

Důkladně si promyslete, zda hypotéku zvládnete splácet

Ze všeho nejdříve je třeba si ujasnit, zda skutečně hypotéku potřebujete a pokud ano, zda budete schopni tento úvěr po celou dobu jeho trvání řádně splácet. To platí jak pro bankovní hypotéky, tak i pro hypoteční úvěry z nebankovního sektoru, kde už se za půjčku ručí nemovitostí. Pokud si nebudete jistí, zkuste se např. poradit s nezávislým finančním poradcem, nebo jinou důvěryhodnou osobou, která vám pomůže s rozhodnutím.

Pokud vám nepůjčí banka, můžete si vybrat z nebankovních hypoték

Levnější a výhodnější jsou v každém případě klasické hypotéky od bank nebo stavebních spořitelen. Bankovní hypotéky mají v současné době velmi nízké úrokové sazby a situace je tak v tomto směru ideální – je ale třeba si uvědomit, že požadavky bank nesplňuje zdaleka každý. Pokud např. nemáte dostatečně vysoký příjem nebo máte záznam v registru dlužníků, s největší pravděpodobností vám banka hypotéku neposkytne. Možným řešením jsou pak nebankovní hypotéky, u nichž jsou podmínky trochu jiné. U nebankovních společností je hypoteční úvěr poskytován na základě ručení nemovitostí, mohou ho tak získat i lidé s nízkým příjmem nebo bez příjmů, stejně tak není překážkou ani záznam v registru. Půjčka je navíc neúčelová, peníze tak vůbec nemusíte využít na bydlení, ale můžete s nimi naložit, jak budete potřebovat. Pokud byste ale úvěr řádně nespláceli, můžete snadno o nemovitost přijít – to je třeba si předem uvědomit a zvážit situaci.

Zjistěte si maximum informací a s rozhodnutím nespěchejte

Zatímco u malých a rychlých půjček do výplaty, které se obvykle pohybují v řádu několika tisíc korun, nejde o žádné závažné rozhodnutí a i v případě výběru méně výhodné půjčky se nic hrozného nestane, u hypotéky jde o velké peníze a její výběr se třeba důkladně zvážit po všech stránkách. Doporučujeme vyhledat si u jednotlivých poskytovatelů co nejvíce informací a rozhodnutí nedělat ve spěchu. V klidu si vše promyslete a hypotéku si sjednejte až tehdy, kdy si budete na 100% jistí. Pomoci vám mohou i různé články na některých specializovaných finančních serverech, jako je např. Půjčko.cz a řada dalších.

Použijte nezávislé srovnávače hypoték

Webové stránky, zaměřené na srovnání úvěrových produktů, se často zaměřují nejen na běžné půjčky, ale zahrnují i samostatné sekce, věnované hypotékám. Určitě doporučujeme tyto weby použít – získáte tak velmi přehledné a užitečné porovnání vybraných nabídek a můžete si udělat lepší obrázek o současných možnostech. K nejkvalitnějším srovnávacím stránkám u nás patří především CoolPůjčky.cz nebo již zmíněné Půjčko.cz, které se věnuje širokému spektru finančních otázek a přináší i spoustu zajímavých článků a novinek ze světa úvěrů.

Cool půjčky

Zdroj obrázku: coolpujcky.cz

Refinancovat lze nejen půjčky, ale i hypotéky

Asi víte, že běžné úvěry se dají převést k jiné bance a ušetřit tak spoustu peněz. Nyní už se ale dají při splnění podmínek převést i hypoteční úvěry. Refinancování hypotéky vám může přinést značnou úsporu a nižší měsíční splátky. Není ho ale možné automaticky provést vždy, záleží na konkrétní smlouvě a také na tom, zda nemáte fixaci úrokové sazby.

Zdroj náhledového obrázku: coolpujcky.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *