01_jezirko

Jak si na zahradě zbudovat jezírko

Zahradní jezírko dokáže významně pozvednout vzhled zahrady a dodat jí punc exkluzivity. Jeho stavba přitom není nikterak náročná. Je však třeba počítat s tím, že zahradní jezírko bude potřebovat alespoň minimální míru pravidelné údržby a také je třeba jej zbudovat v souladu s některými ověřenými pravidly. Na co se tedy před stavbou jezírka připravit a jaká pravidla dodržovat?

Kde jezírko zbudovat?

Prvním krokem při stavbě zahradního jezírka je výběr místa, kde bude stát. Naznačte si obrys budoucího jezírka, třeba pomocí kamínků, a při pohledu z odstupu zhodnoťte, zda se nenachází příliš blízko některých stromů. Je třeba, aby si od nich jezírko drželo dostatečný odstup, neboť v opačném případě by byla jeho hladina neustále plná listí. Stejně tak byste při hloubení jámy pravděpodobně narazili na kořeny.

V případě, že si chcete jezírko ozvláštnit přítomností ryb, dbejte i na to, aby se k jezírku mohly dostat sluneční paprsky, alespoň na několik hodin denně.

02_jezirko

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vlastní stavba

Při budování jezírka můžete buď zvolit cestu prefabrikované nádrže, anebo standardní postup. Jezírko by mělo být dostatečně hluboké, alespoň 1 m. Díky tomu nebude celé zamrzat a v létě nebude voda příliš teplá. Pokud chcete mít v jezírku ryby, je to nutnost. Standardní postup spočívá v tom, že vyčištěnou jámu překryjete vrstvou asi 10 cm vrstvou písku, na kterou přijde ochranná geotextilie. Na textilní vrstvu přijde vlastní jezírková fólie. Tu pokládejte pokud možno v teplých dnech, má tak lepší vlastnosti.

Na dně vytvořte vrstvu písku a můžete začít napouštět vodu. Postupně přitom osaďte dno vodními rostlinami (ideálně v koších, které zabraňují jejich množení) a zapomenout nesmíte na čerpadlo s filtrací. Důležité je vybudovat kolem jezírka asi 15 cm hluboký okrajový příkop, kde bude držet fólie překrytá vhodným materiálem. Na okraji jezírka vysázejte vhodné rostliny, které mu dodají přirozený vzhled. Na hladinu můžete přidat lekníny.

Pak již zbývá jen napustit jezírko celé a vypustit do něj ryby.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *