Jak si doma vypěstovat mangovník z pecky?

mango

Mangu přichází na chuť stále více lidí. Oblíbené tropické ovoce si můžeme koupit v obchodě, ale dá se vypěstovat také v domácích podmínkách. Když budete mít štěstí a obrníte se pořádnou dávkou trpělivosti, budete se moci těšit z mangovníku, který vám po nějaké době přinese vlastní plody. Chcete to zkusit?

Vypěstujte si mangovník z pecky

Milujete mango a rádi si pochutnáte na jeho šťavnatosti? Možná máte zkušenost, že jste si domů přinesli mango z obchodu, ale následně jste ho museli nechat tzv. dojít, aby vůbec bylo poživatelné. Je to dáno tím, že se manga velmi často dováží značně podtržená a nedozrálá. Třeba i proto vás láká vypěstovat si vlastní mango. Pěkně u vás doma. Jak na to?

mango

Foto: Pixabay

Nejdříve musíte získat semínko

Když rozkrojíte mango, narazíte na pecku. V té se ukrývá semínko. Vezměte si menší nožík a opatrně s ním přejeďte po obvodu pecky, abyste mohli tvrdý obal rozlousknout a semínko dostat ven.

Semínko následně vezměte a vložte ho do ubrousku. Ubrousek navlhčete a vložte do skleničky, kde ubrousek pravidelně vlhčete. Rozhodně to nemusíte dělat každý den. Jakmile vám na jedné straně vyroste klíček, semínko vezmete a vložíte jej do květináče tak, aby bylo celé schované v zemině. Za pár týdnů vám vyroste první lístek.

A co dál?

Vypěstovat si doma mango z pecky chce čas a trpělivost. Nebude to hned a je šance, že se to třeba nepovede vůbec. Musíte mít nejen trpělivost, ale také trochu toho štěstí. Zeminu v květináče udržujte vlhkou, nesmí být ani příliš mokrá, ani příliš suchá. Jednou za dva až tři dny proto hlínu lehce pokropte, jinak riskujete, že semínko začne plesnivět.

Jakmile vyroste stromeček, přesaďte ho do většího květináče. Během léta můžete mít mangovník klidně venku, na zimu ho ale musíte umístit někam do tepla. Prvních plodů manga se dočkáte cca za sedm let.

 

 

Zdroj: https://babinet.cz/clanek-27935-pecku-od-manga-nevyhazujte-a-vypestujte-si-doma-na-zahrade-mangovnik-jak-na-to.html
Náhledové foto: Pixabay

 

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.