Jak se zbavit slimáků či krtka na vaší zahradě

02_slimak

Také vás trápí přítomnost určitých škůdců na vaší zahradě? Dnes si řekneme, jak se zbavit slimáků, krtka či svilušek. Pokud vás tedy také sužují, určitě se inspirujte!

Slimáci

Nejvíce napadají rostliny salátu a dokážou sežrat celou úrodu. Proto je nutné proti nim na zahradě bojovat. Jediným ekologickým a šetrným způsobem, jak se jich zbavit je ruční a důkladný sběr slimáků. Nejvíce se jim daří při vlhkosti, jakmile tedy zaprší či po vaší zálivce, byste měli ručně sesbírat slimáky. Stejně tak však můžete zkusit následující triky. Často například pomáhá vysázet jakousi ochrannou bariéru okolo vašeho záhonu. Tato bariéry by měla být z vonných bylinek. Například levandule, rozmarýnu nebo tymiánu. Často se také používají různé pasti. Například vydlabaná půlka melounu zalitá zvětralým pivem, kde se slimáci utopí.

Krtek

Žádného zahrádkáře také nepotěší, když na své zahradě zjistí, že ji navštěvuje krtek. Neohrožuje sice úrodu, avšak na trávníků vytváří nevzhledné hromady zeminy. Pro ty, kdož si na pěkném trávníku zakládají, je pak krtek noční můrou. Co tedy proti němu? Je to trochu složitější kvůli faktu, že krtek je zákonem chráněný druh. Nesmíte jej tedy zabíjet, lze jej však ze zahrady vyhnat. Používá se například plašič z PET lahví. Ten sestrojíte tak, že do PET lahve uděláte zářezy a z ostatních kusů plastu zase uděláte lopatky. Potom vše složíte do sebe vytvoříte jakýsi větrník, umístíte jej na tyč a tu bodnete hluboko do krtince. Sehnat se dají na trhu i různé vibrační rušiče. Krtci také nesnáší dobře výrazné vůně. Lze jej tedy vyhnat například vatou napuštěnou parfémem.

Krtek

Foto: Pixabay

Svilušky

Tito malí brouci dokážou vysávat šťávu z listů rostlin, čímž jí škodí. Jsou asi jen půl milimetru velké a mají různé barvy. jak se jich zbavit? Pomáhá na ně česnekový postřik. Vytvoříte jej tak, že na malé kousky nakrájíte asi 20 stroužků česneku, zalijete je rostlinným olejem, uzavřete v lahvi a necháte asi dva dny uležet na teplém místě. Scedíte a používáte jako postřik. Stejně tak můžete použít postřik z heřmánku. Vezmete šest lžic jeho květů a zalijete je litrem vody. Necháte den louhovat, poté přivedete k varu a asi 20 minut vaříte. Vychladíte a odvar zředíte v poměru 1 díl odvaru na 5 litrů vody. Pak každé tři dny stříkáte na rostliny asi 3 týdny.

Náhledové foto: Pixabay

 

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.