Jak se zbavit rzi s pomocí běžných surovin?

Jak se zbavit rzi

Koroze předmětů není jen estetický problém. Narušuje povrch a pokud se proti ní nezakročí, bude docházet k oxidaci železa až do chvíle, kdy dojde k jeho úplnému rozpadu. Rez totiž z povrchu daného předmětu postupně opadává, vždy odhalí další čerstvý povrch, kde může koroze pokračovat a takhle to jde pořád dokola, dokud se předmět nerozpadne.

Jak se zbavit rzi s pomocí surovin, které máte doma?

Je jasné, že proti rzi je potřeba bojovat a v ideálním případě nad ní vyzrát. Nemusíte se hned uchylovat k investici do nějakých přípravků. Rzi se totiž lze zbavit i se zdánlivě obyčejnými surovinami, které máte určitě doma. A o jaké potraviny jde?

Foto: Pexels

Sůl a citron

Kombinace soli a citronu je doslova magická. Stačí smíchat sůl s citronovou šťávou, vytvořit pastu a to poté nanést na povrch, který trápí koroze. Zde nechte pastu působit několik hodin a poté předmět očistěte. Za výsledek vděčíme kyselině obsažené v citronové šťávě, která rez naruší a soli, která působí jako abrazivum. Uplatníte především na menší povrchy zasažené korozí.

Jedlá soda

Dalším způsobem, jak se zbavit rzi, je povolat na pomoc univerzální surovinu, kterou doma najde každá správná hospodyňka. V tomto případě hraje hlavní roli jedlá soda. Doma se dá využít na ledasco a pomůže i na korozi. Nejdříve povrch zkorodovaného předmětu opláchněte vodou, poté na něho nasypte vrstvu jedlé sody a nechte několik hodin působit. Následně povrch vydrhněte kartáčem. Z jedlé sody a vody se dá také vyrobit pasta – podobně jako v případě soli a citronu. Pastu pak stačí nanést na povrch, nechat působit a potom povrch vyčistit.

Brambory

Že by vás nenapadlo zbavit se koroze s pomocí brambory? Pak to zkuste a nebudete se stačit divit, že to vážně funguje. Bramboru rozkrojte napůl, na jednu půlku nasypte buď jedlou sodu nebo sůl a vyčistěte s ní zasažený předmět. Skvěle to funguje třeba na příbory. Jakmile zpozorujete, že začínají rezatět, stačí je na noc zapíchnout do brambory a druhý den opláchnout pod čistou vodou.

 

 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-odstranit-rez-z-kovu-i-obleceni
Náhledový obrázek: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.