Jak se zbavit pařezů na zahradě? Alternativ je více

pařez

I přesto, že občas zoufáte nad osudem starého odcházejícího stromu, je dobré přitom popřemýšlet i nad tím, co bude s jeho pařezem. Možností máte několik. Můžete se pokusit pařez odstranit, nebo jej v zahradě naopak ponechat a dále využít. Jak na první i druhý způsob?

Odstranění pařezu

Pařezu se můžete pokusit zbavit několika způsoby. Jako první připadá v úvahu hrubá síla a jeho vytržení pomocí traktoru nebo jiné, těžké techniky. V takovém případě ovšem musíte počítat s tím, že si poničíte velký kus zahrady, neboť kořeny stromů sahají velmi daleko. Druhou možností je způsob našich předků, tzv. kučování. Nejde o nic jiného, než o obnažení pařezu do hloubky asi 50 cm, postupné přesekání kořenů a jeho vyjmutí. Připravte se na to, že jde o metodu fyzicky náročnou. V úvahu připadá také vypalování pařezu, nebo pokus o jeho rozložení speciálními chemikáliemi.

pařez

Foto: Pixabay

Jak pařez využít?

Pařez však nemusíte nutně odstraňovat, v zahradě může najít totiž další využití. V první řadě může být sám o sobě vkusnou zahradní dekorací. Umístit na něj můžete květináče či truhlíky anebo udělat květináč přímo z něj. V takovém případě musíte vrchol pařezu vydlabat, případně do něj navrtat dostatečně velké otvory.

Pokud je pařez dostatečně vysoký, můžete na něj umístit krmítko pro ptáky. Existuje také způsob, jakým můžete pařez proměnit v prvek podporující život na vaší zahradě. Pokud jej naočkujete dřevokaznými houbami, ty jej začnou pomalu rozkládat. Tlející dřevo potom přiláká hmyz a ten se zase stane potravou pro mnohé hmyzožravce, například ježky.

Je tak zřejmé, že s pařezem lze nakládat mnoha různými způsoby. To jaký z nich zvolíte vy, záleží jen a pouze na vás.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-se-zbavit-parezu-v-zahrade-24419.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-parezu-30000622.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.