Co je třeba vědět o polyaspartikové podlaze v garáži

Garáž

Mnoho majitelů nemovitostí využívá garáž pro auto jako rozšíření vnitřního obytného prostoru. Garáž však může sloužit i jako dílna, místnost na oblečení nebo na hraní. Betonová podlaha bez povrchové úpravy je nepěknou alternativou v případě, že v garáži trávíte spoustu času a hodně při tom zatěžujete podlahu. Ošetřete podlahu a zvýšíte její pevnost, zjednodušíte její čištění a zlepšíte tak nejen design, ale i hodnotu stavby!

Epoxidová pryskyřice je stále oblíbenou metodou pro úpravu podlah v garážích po celé zemi. Je to jednoduchá volba pro všechny domácí kutily, přestože je k dispozici spousta odborníků, kteří se touto prací zabývají. Ovšem, pokud trváte na vlastní práci, raději sáhněte po polyaspartikovém nátěru…

Co je polyaspartiková podlaha?

Polyaspartikové podlahy jsou k dispozici již asi 20 let, ale v poslední době se stále více prosazují v garážích. Pravidelně se používá i na mostech a přístavištích nebo k potahování částí lodí či železničních vagonů. Je srovnatelný s polyuretanem, přestože polyaspartik vytvrzuje rychleji než uretany i epoxidy a lze jej používat při různých teplotách.

Polyaspartik vs. polyuretanový povlak podlahy

Při nákupu polyaspartikového povlaku může být jednoduché jej zaměnit s polyuretany a polyaspartiky – jsou sice příbuzné, ale přesto velmi odlišné. Díky chemickým rozdílům jsou polyaspartiky pružnější, odolnější a jednodušeji se aplikují na podlahu garáže. Navzdory tomu, že polyureové povlaky jsou pevné, mají krátkou dobu vytvrzení. To způsobuje, že se obtížně aplikují, zejména kutilům.

Jak se vytvrzuje polyaspartikový povlak?

Polyaspartikové povlaky se vytvrzují mnohem rychleji než epoxidové nátěry, ale dostatečně pomalu na to, abyste s nimi mohli jednoduše pracovat. Povlak se směsí esterů vyrobili výrobci polyaspartiků tak, aby povlak dobře vytvrzoval, ale zároveň se s ním dalo dobře manipulovat. Podlaha s polyaspartikem vytvrzená a připravená na běžný provoz a stání vozidel za 24 hodin. Pro srovnání, podlaha s epoxidovou povrchovou úpravou potřebuje 12 a více hodin na vytvrzení, ale pro běžné používání je potřeba čekat až 72 hodin.

Co byste měli rozhodně vědět?

Garáž 2
Foto: Pixabay

Předchozí informace jsou sice úžasné, ale… Polyaspartikové povlaky vás vyjdou o 20 procent dráž než epoxidy. Polyaspartikové povlaky jsou lépe zabezpečeny vůči UV záření, lépe drží barvu než epoxidové povlaky a především nežloutnou. Mají lepší odolnost vůči skvrnám od pneumatik automobilů, takže se dobře hodí pro použití ve vaší garáži.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay