Jak se účinně zbavit myší žijících ve vaší domácnosti

Myš

Myši jsou v dětských knihách rozkošné. Jsou opravdu okouzlující, když se prohánějí po lese. Ale úplně jiný příběh se odehrává v případě, že jednu z nich spatříte sprintovat po podlaze vaší kuchyně. Z jakéhokoli přehledu nebo výzkumu vám vyplyne,  že by se lidé cítili provinile v případě, když by se v jejich domácnosti vyskytla myš. A další by nepřivítali ani své nejbližší společníky v případě, že by se kolem nich potulovaly myši.

Jsme pevnými zastánci toho, že váš domov by měl být vaším útočištěm, a pokud si nemůžete odpočinout ve svém prostoru, je to obrovský problém. Kromě toho může invaze myší představovat zdravotní riziko, takže nepochybně nemůžete vyčkávat a musíte ihned vyvinout opatření. V případě, že někdy zjistíte, že máte na krku myší situaci, byste měli vědět následující fakta.

Jak rozpoznáte příznaky myší ve vašem domě

Začněme s věcmi, se kterými je třeba začít: Jak poznáte, že máte v domě myš, když jste ji ve skutečnosti neviděli? Naštěstí není těžké rozpoznat příznaky: myší trus, zápach moči, rozkousané balíčky s potravinami a zničené papíry. A raději věřte tomu, že můžete objevit nebo cítit mrtvé myši (ale na to raději moc nemysleme). Pokud máte domácí kočku, možná se vám někdy přijde pochlubit svým úlovkem.

Proč je tak důležité postarat se o napadení škůdci?

Musíte si uvědomit, že napadení od myší není jen nepříjemné, ale jejich vpád se vám vymstí hned z několika důvodů. Ale pokud to není dostatečná inspirace, abyste byli aktivní, vezměte v úvahu, že myši ve skutečnosti přenášejí nemoci a mikroby, včetně salmonely, a parazity jako hmyz. Pokud vám pobíhají po kuchyni, mohou bez námahy znečistit vaši pracovní desku a úložné prostory. A nebojte se, že by si myška nechala ujít váš oblíbený nábytek. Myši se prostě při své cestě za útulným místem k usídlení neváhají prokousat čalouněním. Kromě toho vesele prokousávají elektrické vedení, šaty, nádoby na jídlo – to vše.

Jak se vyhnout myšímu vpádu

Pokud potřebujete, aby se myši nedostaly do vašeho domu, je nejlepším řešením být aktivní v oblasti domácích oprav. Pokaždé se ujistěte, že je váš dům pevně zabezpečen, pokud možno bez děr, průřezů nebo přístupových míst pro myši, zejména když se v exteriéru ochladí a myši se začnou snažit najít teplá místa, kde by se mohly schovat.

To znamená, že byste měli na venkovních vchodech zavést vstupní mřížky, a především se ujistěte, že mezi podlahou a vchodem do přístřešku pro auto není žádný prostor. Snažte se zkontrolovat, zda v místech jako jsou potrubí a dráty, které do domu vstupují zvenčí, nejsou otvory pro kanály a dráty. Myši mohou proniknout i těmi nejmenšími mezerami, proto buďte opatrní. Nikde to nepřehánějte s těsněním, protože myši si na něm smlsnou!

Kočka s myší
Foto: Pixabay

Navíc doporučujeme vycpat větší mezery ocelovým rounem, protože myši se jím nemohou prokousat. Čisté uspořádání zahrady může také znamenat krok dobrým směrem. Pokud se myši zdržují v přeplněných keřích rostoucích přímo u vašeho domu nebo v odpadcích na dvoře nahromaděných podél vašeho pozemku, je velká šance, že si najdou cestu dovnitř. Pokud tam nejsou už od začátku, stále existuje možnost, že se sem nastěhují.

Jak se můžete efektivně zbavit myší, jakmile už u vás bydlí

Jakmile se myši dostanou do interiéru, začněte okamžitě vyvíjet aktivitu, zejména v kuchyni, kde je lákavá potrava. Nastražte pasti, uzavřete suché produkty do uzavřených a vzduchotěsných nádobek, které nelze rozkousat, a odstraňte všechen nepořádek. Stohy časopisů, které jste nikdy neprostudovali? Vyhoďte je. Tu hromadu šatů na podlaze, která se vám nehodí? Dejte ji pryč. Myši zbožňují rozkousávat takové věci, aby si vytvořily hnízdo. Pokud jsou uvnitř přepážek a vy nemůžete přijít na to, jak se k nim dostat, nebo jak se tam dostaly, možná budete muset vyvrtat malou mezeru a vylákat je na otrávenou návnadu.

Jak se můžete zbavit myší přirozenou cestou?

Přeskočte běžné domácí prostředky a odpuzovače myší, jako je mátový olej a česnek. Takovéto postupy většinou nefungují, a vy jenom invazi zhoršíte tím, že dojde k přemnožení. Musíte zavolat odbornou pomoc, a to ihned jak zjistíte, že škůdci jsou v domě. Neschopné jsou i ultrazvukové odpuzovače, které vysílají vysokofrekvenční zvukové vlny, které lidé nemohou poslouchat, ale pro myši by měli být velmi nepříjemné. V případě, že hledáte normální opatření proti myším, neexistuje nic jednoduššího, než se pustit do vyčerpávající údržby domácnosti a dvora.

Pokuste se nainstalovat humánní pasti, které se po vstupu myši zavřou a udržují ji v živém stavu pomocí návnady a dostatečných vzduchových mezer. Vypustíte je do volné přírody, aby si užily další den. Hlavně je musíte odvést dostatečně daleko, aby nemohly objevit cestu zpět.

Kdy už je vážně potřeba zavolat deratizátora

Pastičky na myši se postarají jen o pár myší, ale vaše bydlení stejně příliš dobře neochrání. V případě, že jste udělali vše, co bylo uvedeno výše, a nevidíte výsledky – a zejména v případě, že vidíte důkazy o výskytu myší v mnoha oblastech vašeho domu – je čas zavolat zkušeného deratizátora. Ten provede posouzení vašeho domu, aby určil místa vstupu, která jste přehlédli, poradí vám, kam nejlépe umístit pasti, a možná použije několik rodenticidů. V případě, že se zdá, že vaše kutilské úsilí nepřináší po mnoha týdnech žádný rozdíl, vyhledejte pomoc několika odborníků.

Zdroje info: rentokil.com, zzgroup.cz

Náhledové foto: Pixabay