Jak se tvoří zahrada podle principů feng-šuej

Feng shui

Podle principů feng-šuej si můžete zařídit nejen svůj domov, ale i zahradu. Přečtěte si, jaká konkrétní pravidla je třeba dodržovat a jakou roli zde zaujímá energie jin a jang.

Zahrada podle feng-šuej: co to znamená?

Princip feng-šuej je založen na schopnosti ovládnout tok energie tak, aby z ní měl člověk co největší možný užitek. Zahradu feng-šuej lze přitom tvořit v prakticky jakémkoliv architektonickém stylu. Mělo by však platit, že se taková zahrada neustále vyvíjí a neexistuje tedy její konečná podoba. 

V těchto zahradách se obecně doporučuje používat spíše organické prvky a tvary a vyhnout se těm nepřirozeným, například zcela rovným liniím. Nejdůležitější pravidlo feng-šuej spočívá v tom, že by se člověk měl v zahradě cítit dobře.

Dále by taková zahrada měla splňovat 3 základní pravidla. Měla by poskytovat užitek, plnit obranné funkce a být architektonickým celkem.

Feng-šuej zahrada by neměla být na kopci

Velkou roli při tvorbě zahrady podle feng-šuej hraje i její umístění. Neměla by se totiž nacházet na kopci. Skvělou volbou je například pozemek, který je chráněn pahorkem s krásným výhledem a směřováním k jihu. Takový pozemek by dále neměl být vystaven silným větrům, které by s sebou mohly odnášet energii čchi. 

A co je vlastně čchi? Jedná se o imaginární proud energie, který by se měl v zahradě volně pohybovat. Například ostré linie dokáží tento proud energie zabrzdit a tímto způsobem může docházet k narušení celkové harmonie. 

Rozlišujte energii jin a jang

Dle principů feng-šuej lze objekty podle jejich vlastností rozdělit na jin a jang. Jedná se o energie, které působí navzájem proti sobě. A aby bylo dosaženo potřebné harmonie, měly by být obě tyto síly ve vzájemné rovnováze.

Energii jin obsahují například okrasné stromy, kameny, vodní nádrže, země a květiny. Energie jang se nachází třeba v krbu, cihlách, dřevě a dalších pevných konstrukcích. 

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada, feng-šuej, Jin, Jang, Rovnováha

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.