Jak se starat o vánoční stromek od nákupu po svátky

stromek

K Vánocům patří zdravý shon, shánění dárků, pečení cukroví, a hlavně nákup vánočního stromku, na který se celý rok těší nejen malé děti. Ale jak takový stromek vlastně vybrat? A jak se o něj správně starat?

Výběr vánočního stromku má svá pravidla

Vánoční strom by se vám měl pohodlně vejít do bytu. Rozhodující bude tedy jak jeho výška, tak jeho šíře. Pokud nemáte v bytě příliš mnoho místa, je vždy dobré vybrat menší stromek. Vždy zvažte nejenom výšku stropu, který máte doma, ale i prostor, který by stromek měl kolem sebe mít.

Současně myslete i na domácí mazlíčky, kteří by se o strom mohli nepříjemně poranit. Živý strom, který je lepší koupit o nějaký ten den dopředu, bude vyžadovat do příchodu Vánoc vaši péči.

Na trzích pak vybírejte strom, který je opravdu čerstvý. Poznáte to podle barvy jehličí. Čím bude jehličí tmavší a bude mít výraznější zelenou barvu, tím spíše se dá mluvit o jeho čerstvosti.

Živý strom, který si přinesete domů je vždy potřeba uchovat v chladu, jinak brzy opadá. Ale jak se o takový strom starat, aby vydržel co nejdéle?

stromek

Foto: Pixabay

Zdobení stromku neuspěchejte

Většina lidí svůj stromek zdobí ještě před začátkem Vánoc. Někdy je to na stromek ale příliš dlouhá doba. V místnostech, kde je přetopeno, tak často opadá jehličí ještě předtím, než přijde svátek Tří králů.

Je proto potřeba uchovat strom před svátky co nejdéle v chladu a ve vodě. Ještě před tím, než zanoříte strom do vody, zbavte kmínek přebytečné kůry. Ideálně jej dole ještě seřízněte, neboť koupená stromek jej bude mít již „zatáhlý“. Vodu v nádobě průběžně měňte, voda nesmí zamrznout.

Pokud uchováte stromek s teplotou kolem nuly, bude to pro jehličí optimální teplota. Stromek, který je svázaný, zatím nerozvazujte. Udrží tak lépe tvar větví.

Stromek v interiéru

Pozor musíte dát i na teplotní změny. Pokud stromek přemístíte z balkonu, či pergoly přímo do vyhřáté místnosti, může se stát, že strom brzy opadá. Jako přestupní stanici můžete proto s výhodou zvolit garáž, nebo sklep. Strom na vyšší teplotu zvykejte postupně.

Nenechávejte stromek na suchu. Naložte ho i s kmenem bez kůry do kýble s vodou. Ze všeho nejlepší je umístit stromek do stojanu tak, abyste mohli dolévat vodu postupně.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vanocni-stromek-chyby-30001210.html

https://www.blesk.cz/clanek/vanoce-vanocni-tipy/289662/jak-se-starat-o-vanocni-stromek-aby-vydrzel-a-neopadal-kupte-ho-co-nejdrive-a-zalevejte.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.