Střešní taška tmavě červená

Jak se starat o střešní krytinu

Kvalitní střecha je základem každé stavby. V současné době je na výběr obrovské množství nejrůznějších technologií jak při realizaci krovů, tak hlavně při volbě střešní krytiny. Ta si bezesporu zaslouží kvalitní péči. Právě proto se podíváme předem na to, jakým způsobem je zapotřebí o jednotlivé typy střešních krytin pečovat. Pokud si myslíte, že vám střešní krytina vydrží navěky a že je fakticky úplně bezúdržbová, jste na omylu. Moderní materiály a povrchové úpravy jsou sice skoro dokonalé, nicméně fakt, že je střecha neustále vystavena nepříznivým klimatickým podmínkám, vše jenom potvrzuje. Jak tedy na péči o jednotlivé druhy krytin?

Taška Zenit černá

Zdroj obrázku: terran.cz

Pálená taška a její údržba

Volba kvalitní pálené tašky je rozhodně krokem správným směrem. I proto je ostatně nejen v tuzemských podmínkách tak oblíbená. Pálená taška se vyznačuje skvělými ochrannými vlastnostmi, jež se většinou odvíjejí od toho, jakým způsobem je ošetřen její povrch. V současné době je v prodeji klasická pálená taška, která nebývá nijak ošetřena proti vlivům počasí. Důsledkem absence povrchových úprav je fakt, že se na tašce postupem času začnou usazovat nečistoty. Mnohdy se může jednat i o mech a nejrůznější jednoduché organismy. Není tedy od věci čas od času vysokotlakou myčkou povrch ošetřit. U pálených tašek, které jsou glazované, by měla tato činnost kompletně odpadnout, jelikož jejich povrch je ryze hladký a nedisponují póry, kde by se mohly nečistoty usazovat. Tento typ střešní krytiny je sice poněkud nákladnější, nicméně vyplatí se do něj investovat. Nebudete muset několik let střechu nijak udržovat. Zapomínat byste ale neměli na pravidelnou prohlídku povrchu střechy, kterým odhalíte praskliny v taškách, popřípadě některé ulomené kusy.

Střešní taška Danubia

Zdroj obrázku: terran.cz

I plechová střecha může vydržet dlouho

V dobách minulých bylo zapotřebí speciálně ošetřovat nátěry plechové střechy. Moderní plechové tašky jsou již natolik kvalitní, že jejich koroze je prakticky vyloučená. Přesto byste měli dbát na to, aby střecha nebyla pokryta prachem, hrubými nečistotami, listy a podobným organickým materiálem. Je-li tomu tak, vlhkost na povrchu se může kumulovat a povrch tašek tak bude dříve nebo později narušen. Moderní plechové střešní krytiny vypadají dlouhodobě skvěle a dokážou pokrýt i střechy, jež nejsou dimenzovány na velkou hmotnost.

Střešní taška Danubia červená

Zdroj obrázku: terran.cz

Péče o betonovou střešní krytinu

Betonová střešní krytina je podobně jako pálená taška maximálně rezistentní a může být opatřena nejrůznějšími ochrannými nátěry. Protektorované betonové tašky dokážou odpuzovat vodu, nicméně póry jsou u nich poněkud větší, než je tomu u pálených typů. I proto se po čase setkáme s vyblednutím barvy a také s tím, že taška bude zanášena prachem. Opět se vyplatí vysokotlakým čističem dostat z povrchu tašek špínu a nečistoty. Manuální drhnutí se nedoporučuje, jelikož může být narušen povrch tašky. Praskání jednotlivých kusů není nijak časté, ale kontrolu je vhodné pravidelně realizovat. Výběr betonové tašky není jednoduchý. Doporučit můžeme například www.terran.cz.

Zdroj náhledového obrázku: terran.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *