Jak prát povlečení

01_pracka2

Povlečení a prostěradlo měňte alespoň jednou za dva týdny. Při nemoci nebo v létě, kdy se více potíme i častěji. V lůžkovinách se během noci usazují bakterie a roztoči a při nedostatečně časté výměně může docházet ke zdravotním problémům. U alergiků by měl být interval výměny povlečení také kratší, tedy alespoň jednou týdně.

Správným praním, sušením a žehlením prodloužíte ložnímu prádlu životnost, odstraníte bakterie i roztoče a zlepší se vám i kvalita pokožky. Stačí dodržovat pár zásad pro správnou údržbu. Jak tedy prát ložní povlečení, aby bylo vždy perfektně čisté a vydrželo dlouhá léta? Předejděte zbytečnému opotřebení látky a ztrátě barev.

Ložní prádlo perte naruby se zapnutými zipy

Před prvním použitím povlečení vyperte alespoň na 40 °C. Zbavíte ho zbytkových barev a chemikálií z výroby. Povlečení vždy otočte naruby a perte ho zapnuté. Barvy zůstanou zářivé, zip ani povlaky se nepoškodí a povlečení dlouho vydrží.

Perte vždy podle barvy

Jednotlivé barvy perte vždy odděleně a prádlo poctivě třiďte. K povlečení nepřidávejte jiné oděvy a prádlo. Barvy se díky tomu neseperou, nevyblednou a jednotlivé kousky se navzájem nezabarví. Oddělte od sebe výrazné barvy, vzory, šedou i černou a bílé povlečení perte určitě samostatně.

Nepřeplňujte pračku a vyprané prádlo ihned pověste

Povlečení do pračky vkládejte volně a neskládejte ho. Látka potřebuje prostor, aby se dobře vyprala a prací prášek se dostal do všech záhybů ložního prádla. Po vyprání prádlo ihned vyndejte z pračky a pověste. Sušte ho raději ještě naruby. Na slunce dejte jen bílé povlečení, barvy by ostré sluneční paprsky mohly vyšisovat.

Nepoužívejte úsporný prací režim a moc prášku

Nepoužívejte příliš mnoho pracího prostředku. Ložní prádlo perte na delší program, ať se stihne prášek rozpustit, prádlo dostatečně vyprat a vymáchat. Povlečení perte na běžný program pro bavlnu nebo na speciální pro povlečení a ložní prádlo.

Perte na předepsanou teplotu

Ložní povlečení doporučujeme prát při teplotě 40, raději však na 60 °C, kdy se ničí bakterie a roztoči, pokud to materiál umožňuje. Na 95 °C vyvařte bílé bavlněné povlečeníbavlněné povlečení a damaškové povlečení. Volte rychlost otáček 1 000 až 1 200 za minutu. Alergikům prádlo vyžehlete. Některé materiály, jako krep nebo satén, se nežehlí.

Prádlo sušte na čerstvém vzduchu nebo v sušičce na nízkou teplotu

Ložní prádlo sušte volně na čerstvém vzduchu. Bílé bavlněné povlečení klidně i na slunci, které ho vybělí a barevné zase raději ve stínu, ať nevyblednou barvy. V sušičce povlečení sušte na delší program a nízkou teplotou, ať se nesrazí.

Při žehlení dodržte vhodnou teplotu

Povlečení žehlete na teplotu podle symbolu na štítku. Bavlněné povlečení můžete žehlit do 200 °C, krepové nebo saténové povlečení se však nežehlí. Povlečení doporučujeme žehlit naruby. Prodloužíte tím životnost a zachováte zářivé barvy.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.