Jak poznáte kvalitní trámy

Nákup trámů je pro jakoukoli stavbu nezbytností a mnozí z nás si myslí, že dřevo je dřevo a svou kvalitou se u jednotlivých prodejců lišit nijak nebude. Opak je ale pravdou a dřevěné trámy mohou být natolik nekvalitní, že celkově maximálně negativně ovlivní celý ráz vaší stavby. Právě proto je velmi důležité vědět, jak se pozná u dřev jeho jakost. Existuje hned několik ukazatelů jasně dokladující fakt, že konkrétní dřevo není nijak výrazně kvalitní a je ideální se mu vyhnout. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

Co pozná laik na první pohled

Dřevěné trámy nízké kvality lze na první pohled poznat třeba podle vypadených suků anebo zařízlých částí. Některé pily jsou natolik laxní, že mohou prodávat křivě nařezané trámy. Tím pádem pak budou mít tesaři mnohem více práce, kterou si logicky nechají stavebníkem zaplatit. Laik bezesporu pozná také staré trámy. Ty se vyznačují nepříliš zdravou barvou a také jistou mírou ztrouchnivělosti. Na tu je nutné být skutečně obezřetný.

Kvalita podle let

Velmi důležité je podívat se také na léta konkrétního trámu anebo desky. Díky nim sice nepoznáme přesné stáří, nicméně můžeme se pohodlně podívat, z jaké části stromu byl trám nařezán. Optimální jsou zejména trámy nařezané z prostřední části kmene anebo z mírného boku. Krajní trámy jsou přinejmenším méně stabilní a často se v nich vyskytují škůdci. Rozhodně není od věci zaměřit se i to, zdali nejsou trámy nařezány z polomů. I to je možné na základě pohmatu a pohledu poznat.

Cena trámů se značně liší

Značně variabilní je i celková cena, kterou budete muset za trámy dát. Potřebujete-li trámy na pergolu, cena se ve finále nebude tolik lišit. U většího množství trámů na celou střechu rodinného domu je ale možné ušetřit opravdu hodně velké množství peněz. Ideální je podívat se na ceník trámů, který jasně prozradí, kolik dřevo u jednotlivých prodejců bude stát.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *