01_italie

Jak postupovat při koupi italského domu za euro

Inzeráty propagující možnost koupit si dům v některé z italských vesnic se na nás v posledních letech valí ze všech stran. Uvažovali jste někdy o tom, že byste tuto nabídku využili? Není to nemožné, nejprve je ale třeba si některé věci ujasnit. I v tomto případě totiž platí, že nic není zadarmo.

Není všechno zlato, co se třpytí

V první řadě je na místě říct, že domy za jedno euro mnohá italská městečka skutečně prodávají. Není ale příliš velkým překvapením, že za tuto cenu nezískáte luxusní vilu připravenou k nastěhování. Domy prodávané v Itálii za takto levnou cenu jsou vždy téměř v troskách. Koneckonců jedním z hlavních cílů italské vlády, která tyto cenové pobídky vytváří, je zajištění renovace zchátralých domů bez toho, aby jí musela platit.

02_Italie

Foto: Pixabay

Jak vyjádřit zájem?

Pokud máte o některý z takto nabízených domů zájem, postup není nikterak složitý. Najděte si webové stránky příslušného městského úřadu nabízejícího domy za euro a napište mail. Různá města budou mít vlastní způsoby komunikace. Některá mají speciální e-mail na dotazy, jiná jen obecný email na úřad. Městům přichází opravdu hodně žádostí, tak buďte trochu trpěliví.

Pravidla pro nákup

Různá města mají různá pravidla, ale obecně platí, že jsou si dost podobná. Důležité je, že národnost zájemce nehraje roli. Musíte ale prohlásit, že nejste ve spojení s mafií, vyplnit krátkou žádost a odeslat jedno euro spolu s určitými poplatky spojenými s právními formalitami a pojištěním nemovitosti (v hodnotě cca 100 eur).

Až potud je tedy koupě italského domu velmi snadná. Nyní však přichází onen pověstný ďábel skrývající se v detailu. Municipality trvají na tom, abyste začali do tří měsíců od podpisu smlouvy s renovací objektu. Na její dokončení pak máte 3 roky. A pozor, jak již bylo řečeno, jedná se o opravdové ruiny.

Jinými slovy: nabídka domů za euro je skutečná, nejedná se o žádný podvod. Investice do rekonstrukce bude ale velká. Nabídka je proto vhodná pro ty, kteří si chtějí koupit dům v Itálii a mají na něj připraveny prostředky. Volbou rekonstrukce před koupí nového domu totiž můžete výrazně ušetřit.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

3 komentáře

  1. Gregor Odpovědět

    Už jsem viděl na prodej domy, které byly i zadarmo drahé.
    Jestliže někdo prodává dům za 1 €, pak z jednoduchého důvodu – že má cenu 1€. A tou koupí se zavazujete o ten dům starat a udržovat ho.

  2. pn Odpovědět

    Neřekl bych, že o ničem. Je to jen velmi zjednodušené, chtělo by to rozepsat na pár příkladech. Ale za to euro jsou to domy, které pro představu v podobném stavu a velikosti ve středočeském kraji aktuálně koupíte kolem 1.5-2M. Takže to není špatná koupě. Technicky vzato. Dalsi dva až tři M do malýho domku nasázíte a máte skvělou chatu v civilizovanější zemi. Problém je jinde – je nutno si dobře přečíst podmínky. Někdy jde opravdu jen o rekonstrukci, ale častěji chtějí, aby se tam také bydlelo, tedy více než 0,5 roku ročně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *