Jak podporovat výskyt vrabců na zahradě a proč to dělat?

vrabec

Vrabci jsou neodmyslitelně součástí životního prostředí a odvěcí souputníci naší civilizace. Ale nejedná se pouze o prosté sdílení stejného životního prostředí. I takto drobní ptáci mají totiž v zahradách své uplatnění a mohou nám v lecčems pomoci. Vrabců ale rychlým tempem ubývá, což se děje i k naší škodě. Je proto třeba je dostatečně chránit a bojovat tak za jejich maximální počet, třeba tím, že je uvítáte ve své zahradě.

Vrabci v České republice

V naší republice se můžeme setkat jen se dvěma druhy vrabců. Prvním z nich jen vrabec polní, který se bude ale spíše držet v otevřené přírodě a nejspíš na vaše zahrady nikdy nezavítá. Naproti tomu vrabec domácí poskytne v zahradě nejen zázemí svým mláďatům, ale bude také vynikajícím opatrovníkem před návalem nezvaného letního hmyzu, který neodbytně otravuje své kolemjdoucí.

Vrabci přitom hmyz likvidují již ve stádiu housenek. Kromě housenek ale nepohrdnou ani létajícím hmyzem, který lapou do svých zobáků snadno, s nevšední elegancí, a to i při letu při zemi.

vrabec

Foto: Pixabay

Ohrožení vrabci

Počty vrabců ale stále klesají, a to nejen vlivem globální změny klimatu. Vrabci jsou leckdy pohříchu považováni za zbytečný ptačí druh, který podle některých jen ozobává zbytky rozdrobených rohlíků na zemi. Vrabci přitom patří do skupiny úspěšných ptáků, kteří jsou v ohledu požírání škůdců a jiného hmyzu velmi užiteční.

K tomu, aby vrabec našel útočiště i ve vaší zahradě není třeba mnoho. Stačí je na ní nalákat s pomocí ptačích budek, ty by měly být uzavřené a se vstupním otvorem o průměru 4 cm. Vrabci také ocení malou vodní plochu v podobě zahradního jezírka nebo fontánky. A samozřejmě, pokud už na zahradě jsou, snažíme se je nerušit a neničit jim hnízda.

Zdroje informací: https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/vrabcu-je-cim-dal-min-a-je-za-to-odpovedny-zejmena-clovek-jak-muzeme-pomoct/

https://www.veselebydleni.cz/magazin/prinosni-ptaci-na-zahrade

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.