Tapety

Jak oživit byt? Třeba tapetami

Chcete oživit vás byt, pokud možno svépomocí a za málo peněz?  Vyzkoušejte tapety.  Nemusíte hned tapetovat celý byt, stačí jen jedna a i ta oživí místnost k nepoznání. Na trhu najdete tapety různých barev a odstínů, všelijak vzorované a ze spousty materiálů.

 Jakou tapetu vybrat?

Mezi základní druhy tapet patří papírové, vinylové, vliesové, přetiratelné nebo sklovláknité tapety. Využít se však dá i fototapeta či 3D tapeta. Jako všechno i každý typ tapety má své plusy a mínusy. Například papírové tapety mají nízkou pořizovací cenu, jsou prodyšné, ale obtížněji se lepí. Velmi oblíbené jsou prodyšné a odolné vliesové tapety, které navíc zajišťují tepelnou a zvukovou izolaci. Vinylové tapety patří mezi ty nejodolnější, snadno s nimi překryjete drobné nerovnosti a hodí se na jakýkoliv podklad. Na druhou stranu nejsou prodyšné, takže se příliš nehodí do dětského pokoje nebo ložnice.

Příprava podkladu

Než vámi zvolenou tapetu nalepíte, je třeba věnovat nějaký čas i přípravě podkladu.  Stěna, na kterou bude tapeta nalepena, by měla být především rovná. Dokonale rovný povrch totiž znamená lepení bez problémů. Olupující omítku seškrábejte, pokud se objevují na stěně praskliny, zatmelte je a nerovnosti zahlaďte.  Jestliže měníte staré tapety za nové, je třeba zvolit vhodný způsob odstranění.  Nejlépe jdou odstranit vliesové tapety, které jen opatrně odspodu stáhnete. Nejhůře jsou na tom tapety papírové, ty je potřeba navlhčit horkou vodou.  Pomůže také přípravek na odstraňování tapet nebo i obyčejný ocet smíchaný s vodou.

Lepení

Připravená stěna by měla být nejen rovná, ale i suchá a čistá bez mastných skvrn a plísní.  Před tapetováním savý povrch napenetrujte a nechte schnout alespoň 6 hodin.  Naopak nesavý povrch odmastěte. Lepidlo se při lepení nanáší na rubovou stranu tapety a také na samotnou stěnu.  Jen pozor při lepení vliesových tapet, v tomto případě se lepidlo nanáší jen na stěnu.  Tapety se lepí ve směru odshora dolů a hlavně těsně vedle sebe.  Aby vzor navazoval, nechte dole přesah 5 cm. Samozřejmě preciznost, přesné měření a ostré nůžky jsou na místě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *