Jak odstranit rez z věcí po babičce

Rez

Při procházení půdy nebo domácnosti po babičce často nalezneme řadu zajímavých předmětů, mnohé z nich lze přímo označit jako starožitnosti. Rozhodně nelze takové věci označit jako vhodné na vyhození, naopak, je třeba je zachovat pro nás samé i generace našich potomků. Co ale dělat, pokud jsou věci pokryté rzí? Jak je učinit znovu krásnými?

Rez neznamená konec

Rez, který se za všechna léta usadil na věcech, které vám zbyly po vaší milované babičce, ještě nedělá z těchto věcí adepty na přesun do odpadkového koše. I takové věci se totiž dají zachránit s pomocí soli prostředků, které má doma opravdu každý: soli a citronové šťávy.

Rzí nejvíce postižená místa posypte solí a zakápněte je velkým množstvím citronové šťávy. Zbytky citronů, které vám zbydou po vymačkání, mohou posloužit jako přírodní houbička na znečištěné místa vašich rezavých věcí. Na hůře dostupná místa potom použijte starý zubní kartáček, kterým dobře vyčistíte i špatně dostupná místa a záhyby.

Klika

Foto: Pixabay

Další způsoby čištění rzi

Na rezavé kousky lze použít místo citronové šťávy i ocet do kterého na několik hodin namočíte zrezivělé věci. Ocet je o něco agresivnější, ale k úplné dokonalosti vyčištění všech věcí je stále zapotřebí hrubšího povrchu. Použijte třeba alobal místo drátěnky, která by mohla předměty spíše poškodit a poškrábat. Kouskem zmuchlaného alobalu tak přejíždějte několikrát po povrchu zrezivělé části. Výsledek se při vaší trpělivosti dostaví.

Stejně tak si můžete připravit další vychytávku na odstranění rzi. Rozkrojte podélně obyčejnou bramboru na vaření. Na řezu jí pokapejte mycím prostředkem na nádobí a kombinace škrobu a mycího prostředku na nádobí vytvoří kluzký film, který při rovnoměrném a opakovaném nanášení na zrezlé předměty zapůsobí jako zázrak. Jednotlivé vrstvy se potom odloupou a nánosy rzi postačí stáhnout suchým hadrem.

Zdroj informací: https://www.lovelyhome.cz/6-tipu-jak-snadno-odstranit-rez-z-cehokoliv/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.