Jak ochránit parapet před nájezdy holubů

holub

Holubi na naše parapety usedají často a s velkou sebejistotou. Vyžeňte je z okna dřív, než bude docela pozdě. Jsou totiž nositeli nejrůznějších chorob. Zanechávají po sobě často exkrementy, nečistoty, ale i hluk. Třepotáním křídel nad exkrementy pak roznášejí řadu infekčních onemocnění. Jak chránit sebe i svůj majetek?

Nastavte jim nejrůznější nástrahy

Pomohou často ostny, sítě nebo dráty. Vždy je dobré umístit je na samý okraj parapetu. Ostny postačí zakoupit plastové, účelem a smyslem je holuby odehnat, ne jim ubližovat. Holubi při náletech sami vyhodnotí, že jim není prostor u vašich oken souzen a zpravidla odletí pryč.

Tam, kde je prostor příliš otevřený, je návštěvám holubů těžké zabránit. Kdo má možnost, vyřeší tuto problematiku pomocí vestavěné sítě. Estetický vzhled není díky této vychytávce nijak narušen, proto je možné je instalovat všude, kde se holubi vyskytují. Síťování je ale natolik průhledné, že si jej holubi všimnou zpravidla až na poslední chvíli. Jedná se ale o spolehlivou metodu.

holub

Foto: Pixabay

Co ještě jim lze do cesty postavit

Zkuste na holuby nalíčit past s umělými predátory. Vyděste je kupříkladu moudrými sovami nebo ostražitými jestřábi. Holubi při jejich shlédnutí zpravidla rychle odletí pryč. Aby byl účinek ještě pestřejší, přidat můžete i nelibé vůně, které holubi nesnáší. Aromatické odpuzovače aplikujte přímo na parapet okna.

Pomocí gelů a sprejů vytvoříte taktéž snadno kluzký a lepkavý povrch. Holubi na ně sice usednou, ale vzápětí také odletí.

Zvukové efekty 

Jakmile holubi některé fígle prokouknou, je čas postavit jim do cesty vysokofrekvenční tóny. Zvuk připomínající predátory je možné pravidelně opakovat díky naprogramování stále dokola. Jsou natolik přesvědčivé, že jim zpravidla neuvěří jen samotní holubi. Je to však asi jediná pomůcka, jak se holubů zbavit nadobro.

Zmatení skrze krmítka

Postavte jim do cesty krmítka, která je odlákají od oken a parapetů co nejdále. Krmítka instalujte na nejbližší stromy, tedy daleko od vašich oken.

Nezapomeňte, že holubi jsou jako všechna zvířata zákonem chráněni, nepodceňujte proto všechny právní aspekty a chovejte se k holubům přiměřeně hezky. Neporušujte práva zvířat, je to trestné.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/jak-se-zbavit-holubu-na-parapetu-bode-to-boj-ale-vyhra-bude-sladka/

https://www.jakopravit.cz/dum/6-tipu-jak-se-zbavit-holubu-na-parapetu-a-balkonu.html

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.