Jak na zvýšení tahu komína

Tah komína

Zdá se vám, že krbová kamna anebo krb příliš nefungují a vy se trápíte jak s roztopením, tak i celkovou účinností celého systému? Pokud jsou vaše odpovědi kladné, pak je třeba pátrat po příčině těchto obtíží. Nejčastěji spočívá ve sníženém tahu komína. Ten je třeba ošetřovat jako oko v hlavě, jinak mže dojít právě ke zmiňované situaci. Komín může být zanesen, anebo jeho konstrukce zkrátka není taková, jaká by měla být. Podívejme se ovšem na základní příčiny snížení tahu a také se zaměřme na zvýšení tahu komína.

Kvalitní konstrukce jako základ

Když si necháváte postavit komín, měli by se této činnosti věnovat profesionálové. Vyšší komín jednoduše dokáže bez problémů zajistit dokonalý tah. U nízkých komínů je možné uvažovat o jejich prodloužení a dosažení potřebné délky. Určitě je třeba počítat i s tím, že komín s kruhovým průřezem bude mnohem efektivnější, než je tomu u komína s průřezem čtvercovým. Samozřejmostí je i fakt, že vynikajícím tahem disponuje přímý komín. Máte-li váš stávající komín koleno v kouřovodu, k perfektnímu tahu se nedostanete. Jestliže je přítomnost kolen nezbytná, pak si vyberte dvě, která budou mít ohyb 45 stupňů.

Komín potřebuje vzduch a teplo

Správný tah komína je způsoben i dostatečným množstvím přisávajícího vzduchu. Jestliže jej v konkrétní místnosti ještě vysává digestoř anebo klimatizace, můžete mít velký problém. Sami si ostatně klidně vyzkoušejte zapnout digestoř, když vám v krbu plápolá oheň. Jeho intenzita bude hodně snížena. Při nedostatečném tahu bude kouř pronikat do interiéru, což si samozřejmě nepřejete. Důležitá je i vyšší teplota zapříčiňující kvalitnější hoření. Důležitá je i velikost kamen. Čím jsou větší, tím pochopitelně oheň lépe hoří a kamna vydají více tepla.

Doplňky ke krbovým kamnům a krbu

Lepší tah lze zajistit i pořízením nejrůznějších doplňků. Výbornou volbou je především ventilátor pro odtah spalin. Zajímavý je i regulátor tahu, jenž se umisťuje buď do komínových dvířek, nebo přímo do kouřovodu. Na měření tahu se používají tahoměry na měření tahu komína.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.