oven-1535393_640

Jak na výběr kachlových kamen

Kachlová kamna se objevují snad ve všech tradičních českých pohádkách a troufneme si tvrdit, že většina starých domů na vesnicích jimi taktéž stále disponuje. Ačkoli se jedná o produkt s letitou historií, stejně jako další retro vychytávky se v posledních letech vrací do módy. Jak vybrat správná kachlová kamna, pokud jimi chceme vybavit moderní interiér svého domu? Na to se vám pokusíme obecně odpovědět.

Musíte zvážit, jaký výkon splní vaše očekávání

Kachlová kamna se stále těší obrovské oblíbenosti zejména díky jedinečnému designu a dlouhodobé kumulaci tepla, které místnostmi proudí dokonce i po vyhasnutí plamene. Možná máte jste trochu skeptičtí z kouře a špíny v místnosti, ale toho se obávat nemusíte, pokud instalaci kamen necháte na specializované firmě.

S tou musíte v prvé řadě vyřešit, jak výkonná kamna vlastně potřebujete. Výběr závisí především na velikosti vytápěných prostor a také tepelných ztrátách konkrétní nemovitosti, úroveň izolace u novostaveb se od izolace starých domů markantně liší. Musíte si rovněž ujasnit, jestli kamna poslouží jako hlavní zdroj tepla nebo pouze doplní topení již zavedené.

Pokud výkon kamen podceníte, hrozí dvě nepříjemnosti. V prvé řadě vám bude doma permanentně zima a nezmění to ani fakt, že do kamen bude přikládat jako zběsilí. Tím navíc výrazně zkrátíte jejich životnost. Příliš velká kamna se také nedoporučují, jelikož neustálé tlumení přívodu vzduchu jim také neprospívá.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Typy kachlových kamen, z nichž můžete vybírat

Na trhu se nacházejí v podstatě jen tři typy kachlových kamen, které jsme seřadili podle cenové náročnosti:

  • jednoduchá krbová kamna s keramickým opláštěním
  • kombinovaná kachlová kamna
  • kachlová kamna na míru

První varianta funguje bez tepelného výměníku, kumuluje teplo v keramickém obkladu a vyhřívá místnost ještě několik hodin po vyhasnutí. Kombinovaná kamna s lavicí a vyhřívanou opěrnou stěnou jsou vhodná pro náročnějšího zákazníka, který se rád kochá pohledem na plápolající oheň. Kachlová kamna na míru sice stojí nejvíce, nicméně se dokonale přizpůsobí interiéru a budou působit, jako by byly společně se zbytkem interiéru vyrostly ze země.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *