Jak na čistou fasádu? Vyberte takovou, která vyžaduje minimum údržby

nátěr fasády domu

Vybíráte typ fasády, která ochrání vaši stavbu a zároveň ji esteticky vyzdvihne? Kromě vzhledu byste se měli zaměřit i na vlastnosti a způsob údržby konkrétního druhu fasády.

Při výběru fasádní omítky počítejte s tím, že po čase nemusí vypadat jako nová. Pokud váš dům stojí u silnice, mohou ji projíždějící auta časem zacákat špinavou vodou z louží. Výjimkou nejsou ani otisky tlapek domácích mazlíčků a potrápit dovede i odletující hlína při zavlažování. A to není vše. Ve vzduchu poletuje prach, pyl a další nečistoty, které fasádu časem zanesou.

Každá omítka čelí znečistění

Nová fasáda září do dáli. Aby si ale udržela svůj vzhled, je třeba se na tyto požadavky zaměřit už při jejím výběru. Mezi základní funkce fasády samozřejmě patří především ochrana stavby proti chladu či vodě, její vzhled je ale též zásadní.

Pokud vyberete fasádní omítku, která nedokáže odolat nečistotám, bude potřeba ji pravidelně čistit. To můžete provádět sami nebo si pozvat specializovanou firmu, a to samozřejmě znamená finance navíc. Díky správnému výběru fasádní omítky odpadá příliš častá starost o její čistotu.

Jaké druhy fasádních omítek existují?

Vybrat lze mezi omítkou minerální nebo pastovitou. Minerální omítka se skládá z přírodních materiálů. Pro dosažení žádaného barevného odstínu je nakonec třeba nanést fasádní barvu. Celkově jde o dražší variantu.

Druhou možností je pak pastovitá omítka. Ta se dělí ještě na několik poddruhů; jde například o silikonové, silikátové či akrylátové omítky. V případě některých z nich nemusíte už nanášet nátěr a sama omítka se dá snadno omýt.

Omítka se umí čistit sama

Stále se v nabídce druhů fasádních omítek neorientujete a chcete zkrátka takovou, která zůstane čistá téměř bez údržby? Pak zvolte omítku Nanopor od firmy Baumit. Její povrch je mikroskopicky hladký a díky své nano struktuře nedovolí usazování mikročástic. Další výhodou je její samočisticí schopnost.

Více na https://baumit.cz/reseni/fasadni-omitky-a-barvy/samocistici-omitky-a-barvy

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.