Obklady

Jak na čištění spár mezi obklady?

Dlažbu a obklady najdete v každém interiéru, ať už v koupelnách, kuchyních nebo na chodbách. V domácnostech se používají pro dlouhou životnost a také pro jednoduchou údržbu. Dlažba se ale neobejde bez spár a drhnutí spár mezi kachličkami je činnost spíše za trest než za odměnu. V dnešním článku se proto dozvíte několik tipů, jak zašlé spáry vyčistit snadno a jednoduše.

Základem je prevence

Už při výběru dlažby je třeba myslet na to, jaké budou spáry. Hmota, ze které spáry jsou, se vyrábí v nepřeberném množství druhů i odstínů. Nejpoužívanější barvou je šedá nebo hnědá, protože se jedná o nejuniverzálnější barvy, na kterých nejsou na první podhled fleky nebo špína tak patrné. Co když už ale tato situace nastane a špína se ve spárách objeví? Vyzkoušejte čištění spár parním čističem. Díky vysoké teplotě dokáže takový parní čistič rozpustit mastnotu a odstranit špínu mezi spárami.

Jde to! I bez chemie!

Pokud parní čistič nemáte nebo si jej ani kupovat nechcete, existují i jiné možnosti, jak spáry mezi obklady vyčistit, třeba i bez chemie. Stačí si jen doma vyrobit svůj vlastní čistič. K výrobě takového čističe vám postačí suroviny, které máte běžně doma. Jedná se o  ¼ šálku octa, ½  šálku jedlé sody, šťávu ze 4 citrónů a teplou vodu. Všechny zmíněné suroviny smícháte dohromady a aplikujete na spáry pomocí kartáčku na zuby a omyjte teplou vodou. Pokud tato směs nezabere, zkuste něco silnějšího, smíchejte jen ¾ šálku jedlé sody s ¼  šálku bělidla a nechte působit alespoň 10 minut a nakonec smyjte teplou vodou.

Všechny metody selhaly?

Pokud jsou spáry už natolik zanesené a špinavé, že na ně žádné čistící metody nefungují, nezbývá než dlažbu přespárovat. Je to sice náročnější práce, ale zvládnete ji i bez specializované firmy.  Nejprve je třeba odstranit spáru starou, na to použijte modelářský nůž a spáry šetrně odstraňte tak, abyste nepoškodili obklady. Zbytky odsajte vysavačem a pak můžete nanést spáru novou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *